Prosím o radu ohledně odvolání proti stavebnímu rozhodnutí. Nyní běží 15. denní lhůta na možnost odvolání.
Děkuji.
Stavby, stavební řízení a právo
Odvolání proti stavebnímu povolení
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Stavební zákon a stavby
- Zobrazení: 46
Považujete-li odstupovou vzdálenost sousedkou plánovaného rodinného domu od hranice pozemků za natolik malou, že by došlo k nadměrnému zásahu do Vašeho soukromí (obtěžování pohledem), snížení hodnoty Vašeho majetku apod., je zajisté možné se odvolat. V rámci tohoto odvolání Vám doporučuji akcentovat právě výše uvedené – tedy reálný předpoklad citelného narušení soukromí (vzhledem k odstupové vzdálenosti a rozmístění oken obytných místností) apod.
Z dotazu nevyplývá, dle jaké právní úpravy bylo sousedce povolení stavebního záměru vydáno – tzn. zda dle starého či nového stavebního zákona. Stará stavebněprávní úprava ještě uváděla konkrétní minimální odstupové vzdálenosti, a to v § 25/2 a 4 vyhlášky o obecných požadavcích na využívání území, dle nichž platilo, že:
„Je-li mezi rodinnými domy volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 7 m a jejich vzdálenost od společných hranic pozemků nesmí být menší než 2 m. Ve zvlášť stísněných územních podmínkách může být vzdálenost mezi rodinnými domy snížena až na 4 m, pokud v žádné z protilehlých stěn nejsou okna obytných místností; v takovém případě se odstavec 4 nepoužije.“
„Jsou-li v některé z protilehlých stěn sousedících staveb pro bydlení okna obytných místností, musí být odstup staveb roven alespoň výšce vyšší z protilehlých stěn, s výjimkou vzájemných odstupů staveb rodinných domů podle odstavce 2. Uvedené odstupy mezi stavbami pro bydlení neplatí pro jednotlivé stavby umisťované v prolukách. Obdobně se určují odstupy od staveb nebytových.“
Nyní účinný stavební zákon (ani žádný z jeho prováděcích právních předpisů) již konkrétní minimální odstupové vzdálenosti nezakotvuje – nový stavební zákon se této problematice věnuje pouze lakonicky, a to ve svém § 144, dle něož platí, že:
„Vzájemné odstupy staveb musí splňovat požadavky urbanistické, architektonické a požadavky stanovené prováděcím právním předpisem a jinými právními předpisy.
Vzájemné odstupy staveb musí umožňovat údržbu staveb.“
Dle mého názoru s odvoláním spíše neuspějete, jelikož Vámi uváděné odstupové vzdálenosti rozhodně nejsou malé. Na druhou stranu je pravdou, že i takové odstupové vzdálenosti nemusí zaručovat plné soukromí, navíc v situaci, kdy sousedka netrpí prostorovou nouzí a může svůj plánovaný dům přesunout o něco dále od hranice pozemků. Doporučuji Vám proto se o zvrácení současné situace (prostřednictvím odvolání) alespoň pokusit.
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
- zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon
- vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území