Může si soused, který má dům na hranici mého pozemku, osadit střešní okna směrem na můj pozemek. Domy jsou od sebe vzdálený 3,5 metrů. Děkuji za odpověď. Petr.

ODPOVĚĎ:
Stručná odpověď na Váš dotaz zní: Ano, může, pokud mu to povolí stavební úřad.
Pakliže soused zbudoval střešní okna bez kontaktování stavebního úřadu, může se jednat o nepovolenou stavbu (resp. stavební úpravu). Na realizaci této tzv. černé stavby (stavební úpravy) můžete stavební úřad písemně upozornit (ideálně včetně fotodokumentace). Stavební úřad by měl v této souvislosti provést kontrolu a dospěje-li k závěru, že jde skutečně o tzv. černou stavbu, zahájí řízení o odstranění stavby (v jehož rámci sousedovi umožní požádat o dodatečné povolení stavby - samozřejmě pouze za splnění předepsaných podmínek).