Počet stránek ve webu: 43.418

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Chtěla bych se Vás zeptat, jak mohu dosáhnout přizvání k jednání o plánované stavbě v blízkosti našeho pozemku, případně jak se jí bránit. Náš dům stojí osamoceně na předměstí, kolem domu nám vede silnice 1. třídy a jinak jsme obklopeni polem a jiným trvalým travním porostem. Majitelé okolních pozemků jsou dva. Jeden by rád na svém pozemku umožnil výstavbu průmyslového objektu, ale k tomu by potřeboval změnu územního plánu.

Majitel druhého sousedního pozemku dle všeho plánuje supermarket, obchodní centrum a velké parkoviště. Vzhledem k plánovanému obchvatu se jim není co divit, ale my tu žijeme celý život a nás se bohužel nikdo neptá, co si o tom myslíme. Obáváme se hluku, špíny a ztráty soukromí, znehodnocení našeho majetku. Jakým způsobem se můžeme bránit? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Silvie.

 

ODPOVĚĎ:

Proti stavebním záměrům vlastníků sousedních pozemků se můžete bránit v rámci řízení, která budou v této souvislosti vedena stavebním úřadem. Jedná-li se o pozemky, které přímo sousedí s Vaším pozemkem, měli byste se stát účastníky těchto řízení (§ 182 písm. d) stavebního zákona).
Bude-li tedy stavebním úřadem zahájeno řízení o povolení záměru, měli byste o tom být vyrozuměni, přičemž budete mít právo účastnit se svolaných jednání, vyjadřovat se k podkladům a především vznášet své námitky (§ 190 stavebního zákona). V těchto námitkách můžete brojit proti všemu, co se dle Vašeho názoru přímo dotýká Vašich práv (zejména práva na soukromí a práva vlastnického). Stavební úřad bude povinen se s Vašimi námitkami vypořádat.
Pokud by stavební úřad Vašim námitkám nevyhověl, budete se moci proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolat k nadřízenému (krajskému) stavebnímu úřadu. Vyloučena není ani následná soudní obrana (v rámci správního soudnictví).
V současné chvíli se můžete obrátit na místně příslušný stavební úřad s dotazem, zda již nebylo v případě některého ze sousedních pozemků zahájeno nějaké řízení.
Budete-li v rámci řízení před stavebním úřadem aktivní, budete se případně moci bránit i soukromoprávní cestou – tedy podáním žaloby k okresnímu soudu. Dle § 1004 občanského zákoníku totiž platí, že:
„Je-li držitel prováděním stavby ohrožen v držbě nemovité věci nebo může-li se pro to důvodně obávat následků uvedených v § 1013 … může se ohrožený držitel domáhat zákazu provádění stavby. Zákazu se držitel domáhat nemůže, jestliže ve správním řízení, jehož byl účastníkem, neuplatnil své námitky k žádosti o povolení takové stavby, ač tak učinit mohl.
Dokud není o záležitosti rozhodnuto, může soud zakázat, aby se stavba prováděla …“
Rozhodnete-li se bránit soudní cestou, doporučuji Vám využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz
(a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva, popřípadě oblastí správního/stavebního práva, pokud byste se chtěli soudně bránit proti rozhodnutí stavebního úřadu).
____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 283/2021 Sb. , stavební zákon
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.