Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Článek se věnuje otázce, kdy mají manželé právo na společné bydlení v jedné domácnosti a jak se skutečnost mění v případě, že jeden z manželů zemře a dále kdo z rodiny má jako další nárok na nájem bytu. Odpovídá také na otázku, jestli má druh nebo družka právo bydlet v bytě svého druha.


Jestliže se za trvání manželství manželé nebo jeden z nich stanou nájemci bytu, vznikne společný nájem bytu manžely. Když byl jeden z manželů nájemcem bytu před uzavřením manželství, vzniká uzavřením manželství oběma manželům společný nájem bytu.

Obdobně jako u manželů se nájemní vztah mění nebo nově vzniká přímo ze zákona, jestliže nájemce zemře nebo trvale opustí společnou domácnost. Nájemcem zůstane pozůstalý manžel; nejde-li o byt ve společném nájmu manželů, stávají se společnými nájemci děti, vnuci, rodiče, sourozenci, zeť a snacha, kteří s nájemcem žili ve společné domácnosti a nemají vlastní byt.

Nájemci nebo spolunájemci se stávají také ti, kdo pečovali o společnou domácnost nájemce nebo na něj byli odkázáni výživou (např. druh nebo družka), jestliže s ním žili ve společné domácnosti alespoň po dobu posledních tří let a nemají vlastní byt.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.