Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Text zmiňuje základní informace o odborových svazech - zmiňuje jejich kompetence, funkce a pravomoce a práva. Článek dále zmiňuje podstatnou věc a to kdy je možné dát výpověď členovi odborového svazu.


Zaměstnanci se mohou svobodně organizovat v odborových svazech a sdruženích, jejichž posláním je prosazovat a hájit zájmy zaměstnanců vůči zaměstnavatelům. Příslušnými odborovými orgány ve smyslu pracovněprávních předpisů jsou orgány odborových svazů a sdružení, které mohou delegovat své pravomoci na vyšší odborové orgány, tj. orgány federace nebo konfederace odborových svazů a sdružení.

Každá odborová organizace může hájit nejen individuální zájmy svých členů jako jednotlivců, ale i jejich společné zájmy v záležitostech týkajících se všech zaměstnanců.

To jsou např. problémy rozvržení pracovní doby, bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci, pracovního řádu, péče o zaměstnance, odměňování práce.

Působí-li v zaměstnavatelské organizaci více odborových organizací, měly by se o společných problémech všech zaměstnanců dohodnout.

Příslušné odborové orgány kontrolují u zaměstnavatelů dodržování pracovněprávních předpisů, zejména o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a mzdových předpisů.

Zástupci odborových orgánů přitom mimo jiné mají právo vstupovat na pracoviště, vyžadovat od zaměstnavatelů informace a podklady a podávat návrhy na zlepšení pracovních podmínek.

Zaměstnavatelé jsou povinni projednávat s odborovými orgány např. rozvržení pracovní doby, rozsah práce přesčas, uplatňování forem mzdy, odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání, převádění zaměstnanců na jinou práci, výpovědi dávané zaměstnancům a okamžitá zrušování pracovních poměrů se zaměstnanci.

Zaměstnavatel může dát výpověď členu odborového orgánu pouze s předchozím souhlasem odborového orgánu. Sporné záležitosti rozhodují soudy.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.