Dědická daň 2010 - výpočet, kalkulačka, formulář, kdy a kdo ji platí, informace
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Znění, výňatky, definice, texty
- Zveřejněno: 5. březen 2010
Text zmiňuje kdo platí dědickou daň, v jaké výši a kdy se naopak daň neplatí. Na konci textu je odkaz na výpočet, kalkulačku, kde si její výši můžete vypočítat online. Druhý odkaz je na formulář k přiznání daně.
- Dědická daň je tzv. daní převodovou. Jedná se o jednorázovou majetkovou daň, které podléhá bezúplatné nabytí majetku na základě dědictví ze závěti nebo dědictví ze zákona.
- Daň platí každý jednotlivý dědic. Za den nabytí dědictví se považuje den smrti zůstavitele. V případě, že dědictví připadne dvěma nebo více dědicům do spoluvlastnictví, má každý z dědiců povinnost uhradit část daně odpovídající jeho dědickému podílu. Daň pak platí jak dědic, kterému připadl zanechaný majetek, tak dědic, který nabyl oprávnění na výplatu dědického podílu v hotovosti.
- V rámci dědické daně se zdaňují zděděné nemovitosti (včetně bytů a nebytových prostor), movitý majetek, cenné papíry, peněžní prostředky v české i cizí měně, pohledávky, majetková práva a další majetkové hodnoty.
- Daň se neplatí z nemovitostí, které se nacházejí v zahraničí. Dále se daň neplatí z té části, která je od daně osvobozena.
Související odkaz:
Dědická daň - výpočet, kalkulačka
Formulář - přiznání dědické daně
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.