Rozvrh týdenní pracovní doby - informace
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Znění, výňatky, definice, texty
- Zveřejněno: 2. březen 2011
Stránka pojednává o pracovní době - přinásí definici pracovní doby, informace o délce, rozvržení, délce jedné směny. Zmiňuje se také nerovnoměrné rozvržení pracovní doby a o týdenní pracovní době a pružné pracovní době.
Pracovní doba - délka, rozvržení ad. informace.
-
Pracovní doba je čas, kdy je zaměstnanec povinen vykonávat pro zaměstnavatele práci, ale i doba, kdy je zaměstnanec připraven na pracovišti tuto práci dle pokynů zaměstnavatele vykonávat.
-
Délka sjednané týdenní pracovní doby nesmí překročit 40 hodin. V některých případech zákon stanoví jako týdenní maximum hodin méně.
-
Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určuje také začátek a konec pracovních směn.
-
Při rozvržení práce musí zaměstnavatel vzít ohled na bezpečnost práce a zdraví zaměstnanců.
-
Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet odtud až po skončení směny.
-
Délka jedné směny nesmí při rovnoměrném rozvržení pracovní doby přesáhnout 9 hodin, dohodnou-li se obě strany jinak, nesmí přesáhnout 12 hodin.
-
Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby nesmí průměrná týdenní pracovní doba bez přesčasů přesáhnout stanovenou týdenní pracovní dobu. Průměr se počítá za období nejvýše 26 po sobě následujících týdnů.
-
Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby nesmí délka jedné směny přesáhnout 12 hodin.
-
Zaměstnavatel musí vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději dva týdny předem.
-
Při pružné pracovní době si zaměstnanec sám zvolí začátek a konec pracovní doby v jednotlivých dnech v časovém úseku.
- Mezi dva úseky, kdy si zaměstnanec může denní pracovní dobu volit sám, je vložen úsek, kdy mu je pracovní doba pevně stanovena zaměstnavatelem.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.