Počet stránek ve webu: 47687

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Ráda bych se zeptala na několik teoretických dotazů, spojených s poskytováním psychoterapeutických služeb nezletilým. Pracuji v terapeutickém centru a setkávám se s tím, že klient říká, že mu byla nařízena terapie pro dítě a soud ji zaplatí. Často v rámci sporu mezi rodiči. Chtěla bych se zeptat, jak to skutečně funguje. Je odlišné, když soud terapii doporučí, nebo nařídí? Může ji vůbec nařídit? Nebo mediaci? Kdo potom terapii platí a do jakého typu zařízení má dotyčná osoba jít terapii uplatnit? Zajímalo by mě, kde bych se mohla informace dočíst. Zajímaly by mě totiž i okolnosti souhlasu s poskytováním zdravotnických služeb nezletilým. Velice děkuji za Váš čas a práci!

    Odpověď:

    Problematiku nařízené terapie či mediace upravuje například zákon o sociálně-právní ochraně dětí nebo zákon o zvláštních řízeních soudních. Podle § 13 písm. d) zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí může soud nebo orgán sociálně-právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) uložit dítěti, rodičům nebo jiným osobám odpovědným za výchovu dítěte povinnost využít odbornou poradenskou pomoc nebo uložit povinnost účastnit se prvního setkání se zapsaným mediátorem v rozsahu 3 hodin nebo terapie. Podle § 474 odst. 1 zákona č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních  pak může soud rodičům uložit na dobu nejvýše tří měsíců účast na mimosoudním smírčím nebo mediačním jednání nebo rodinné terapii, nebo jim nařídit setkání s poskytovatelem odborné pomoci, zejména odborníkem v oboru pedopsychologie. Soud nebo OSPOD tedy může rodičům nařídit terapii, v případě mediace může nařídit jen první setkání s mediátorem, nikoliv mediaci jako takovou - účast na ní je vždy dobrovolná. soud může určit například i to, v jakém zařízení má terapie proběhnout, ale většinou nechává účastníkům řízení ve výběru terapeuta či mediátora volnou ruku.

    Náklady na účast na terapii či mediaci jsou součástí nákladů řízení, které si účastníci zpravidla hradí sami. Pokud jsou ale osvobozeni od soudních poplatků, může za ně tyto náklady hradit stát. Doporučuji tedy vyžádat si od Vašich klientů rozsudek, na základě kterého jim byla terapie či mediace nařízena. Pokud si stále nebudete jistá, kdo má náklady na terapii či mediaci hradit, můžete zavolat na informační centrum okresního soudu, který příslušné rozhodnutí vydal.

    Co se týče souhlasu nezletilého s poskytováním zdravotních služeb, podle § 35 odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, se nezletilému pacientovi poskytují zdravotní služby se souhlasem jeho zákonného zástupce, s výjimkou případů, kdy lze zdravotní služby poskytovat bez souhlasu. Ustanovení § 35 odst. 2 písm. a)  bod 1 tohoto zákona dále stanoví, že pro poskytnutí zdravotních služeb, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života, je potřeba souhlasu obou rodičů, jsou-li jeho zákonnými zástupci. Pro více informací doporučuji prostudovat příslušná ustanovení zákona o zdravotních službách.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování