Opakované odročení soudního jednání způsobené dlužníkem - jak se bránit a zabránit dalšímu odročení a sabotování vymáhání dluhu?
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Soudy, advokáti, právníci
Mám dotaz ohledně neustálého odročování jednání. Dlužník na něhož je podaný návrh na konkurz neustále těsně před dnem projednávání na soudu pošle neschopenku a žádá o odročení a že chce být u jednání. Stalo se to již počtvrté. Můj dotaz zní, zda může tak postupovat donekonečna, protože obvoďák vždy ochotně vyplní neschopenky na požádání.
Děkuji. Majka.
ODPOVĚĎ:
Především je velmi zvláštní postup soudu, že tyto listiny akceptuje. V praxi soudů je totiž zažitá praxe, že soudce požaduje od lékaře potvrzení, že dotyčný nejen že je v pracovní neschopnosti, ale výslovně "že není schopen účasti u soudního jednání". Proto doporučuji pro příště na soud zaslat požadavek, aby dlužník doložil, že skutečně není schopen se soudu účastnit. Pokud by tato praxe u dlužníka pokračovala, pak bych doporučila obrátit se s žádostí o prošetření dotyčného lékaře na Českou lékařskou komoru.
► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:
- Dlužník sabotuje vymáhání dluhu opakovaným nedostavením se k soudnímu jednání zasláním neschopenky soudu - jak sabotáž ukončit?
- Stačí neschopenka zaslaná soudu jako omluva ze soudního řízení nebo může soud chtít vědět, jestli je účastník řízení schopen účasti soudního stání?