29.4.2019 jsem náhodně v pracovním stole své dcery (r. 2002) našla dopis z Dopravního podniku města Brna, ze 25.10.2018, konkrétně výzvu k úhradě částky 10.649 Kč. Na základě tohoto dopisu, dcera osobně navštívila DPMB a oni s ní sjednali splátkový kalendář (500 Kč měsíčně). Dcera zaplatila dvě splátky, poslední v prosinci 2018.

ned jsem na DPMB volala a ptala se, jak je možné, že mne o této vzniklé situaci neinformovali, když u zřizování dceřiné průkazky na MHD jsem byla já osobně a vyžádali si rodný list dcery a můj OP. Bylo mi řečeno, že tam kde se průkazky registrují, je jiné oddělení (tzn. o patro níž) a že kontakty na rodiče nezletilých neevidují. Poplatek, který tam dcera již uhradila, je za přestupek z roku 2015.
Je toto možné, aby DPMB se obracel na žáka základní školy s takovým dluhem a uzavíral s ním splátkový kalendář? Bez toho, aby to věděli rodiče, kteří to logicky budou platit? Jak v této věci postupovat a kam se obrátit? Jak dalece zpětně může DPMB žádat úhradu? Podotýkám, že nepřišla ani jedna upomínka k zaplacení. Děkuji, Petra

ODPOVĚĎ:
Pokud je dcera nezletilá, rozhodně není v pořádku, že s ní byl sjednán splátkový kalendář, neboť jako nezletilá ho ani nemohla platně uzavřít. Doporučuji písemně kontaktovat DPMB s žádostí o vysvětlení, případně se obraťte na Magistrát města. Úhradu zpětně lze žádat tři roky, poté je dluh promlčen. Pokud by se dopravní podnik obrátil s žalobou na soud, argumentujte tím, že jako rodiče jste nebyli informováni a soud by neměl přiznat žádné příslušenství, tedy úroky ani náklady, pouze skutečnou dlužnou částku.