1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)

Kdy se jedná o vydírání? Jeden člověk o mě ví něco, co nechci aby se dozvěděl druhý člověk. Více jak týden mně první člověk deptá a vyhrožuje ve zprávách přes whatsapp, že už to brzy přijde, že všechno oznámí druhému člověku. Nadává mi a uráží mě. Mám uložený celý chat, kde je vidět z jakého telefonního čísla je psáno.

27.4.2019 mi napsal, že se můžu vykoupit a chce 10.000. Je to trestný čin? Dá se proti tomu nějak bojovat a mám nějakou šanci? I když peníze předám osobně a nebudu je posílat přes účet? Stačí mi komunikace na WhatsApp? Myslím si, že toto dělá dlouhodobě a nejsem první oběť. Je státní zaměstnanec a pracovně sleduje na kamerách město a získané informace dále využívá. Moc děkuji.

ODPOVĚĎ:
Podle § 175 trestního zákoníku se jedná o vydírání, pokud někdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl. Pokud se jedná o státního zaměstnance a informace si zjišťuje z různých rejstříků přístupných pouze státním zaměstnancům, dopouští se dále trestných činů neoprávněného nakládání s osobními údaji a poškozování cizích práv.

Doporučuji obrátit se neprodleně na Policii ČR a uvedenému člověku nic neplatit. Policie si sama vyhodnotí, jaké trestné činy uvedeným jednáním páchá.