Počet stránek ve webu: 47905

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Přes 20 let v okolí mého bydliště řádí motorkáři, nezletilé osoby na terénních motorkách bez registračních značek. Stížnosti nepomáhají, dokumentování a odesílání na přestupkovou komisi a na Policii ČR k ničemu. Samotná tato činnost mi nevadí, jenomže jsem ochránce přírody a zastávám názor, že se jedná o zbytečné plundrování přírody. Podal jsem tedy žalobu, která byla usnesením č.j. 9A87/2024-23 zamítnuta. Chápu, že když nejsem advokát, mohl jsem se dopustit formálního pochybení. Jenomže ve výsledku toto znamená, že právo životního prostředí je zcela nevymahatelné a že soud rozdělil občany do dvou kategorií. Jedni mohou páchat přestupky dle libosti a jsou nepostižitelní, s druhými se zákon nemazlí a za každé provinění trestá. Kdybych byl členem skupiny, ještě by se s tím dalo něco dělat. Ale jako jednotlivec? Budu držet hladovku někde před ministerstvem, úředník vyjde a napaří mi třeba 100x pokutu 10.000 Kč, pokud neodejdu. Až se zase v létě bude konat sraz motorkářů v obci, bude to jako obvykle přehlídka přestupků - v normálním provoze na neuzavřeném prostranství plném návštěvníků kolotočů přehlídka dětí na motorových vozidlech a u domácích účastníků jízdy na motocyklech bez registračních značek. Policii ČR přivolat nelze, číslo 112 nemohu použít. Když se měsíc před konáním motorkářského reje obrátím na policii a obecní úřad s dotazem podle zákona o svobodném přístupu k informacím, zda-li je jim známo, že při srazu dojde ke spáchání značného množství přestupků a z jakého důvodu nezasáhnou a pak případně podám trestní oznámení na prokuraturu a policejní inspekci kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele, opět se nic dít nebude. Je to mafie a nejhorší na tom je, že dochází k totální devastaci krajiny. Vedlejší dotaz: není problémem sehnat si kdykoli důkaz, že někde někdo jezdí na motorce bez registrační značky, pokud víte o nějakém naschválu, který bych mohl provádět, aniž bych riskoval pokutu 10.000 Kč, dejte mi, prosím vědět. Už to vzdávám, protože pokud mě někde motorkář bez registrační značky přejede na cestě, policie bude na smrtelné posteli trestat mě. 

    Odpověď:

    V občanskoprávní rovině podle § 81 a násl. občanského zákoníku je mj. chráněna osobnost člověka ve smyslu práva žít v příznivém životním prostředí. Pokud byla Vaše osobnost ve smyslu tohoto ustanovení dotčena, je možné domáhat se, aby bylo od neoprávněného zásahu upuštěno, aby byl odstraněn jeho následek nebo se domáhat náhrady škody. Bylo by tak nutné podat žalobu vůči konkrétní osobě či osobám s konkrétními nároky.

    V rámci správního řízení je možné oznámit spáchání přestupku, což jste asi již udělal, jak z Vašeho vyjádření vyplývá. Pokud správní orgán věc odložil, záleží samozřejmě na konkrétním důvodu odložení, nicméně nebrání Vám to v tom, podat další oznámení o spáchání přestupku.

    Životní prostředí je chráněno zákonem č. 17/1992 Sb., o životním prostředí. Ve správním řízení tak jsou možnosti obrany odvolání jako řádný opravný prostředek, dále žaloba ve správním soudnictví podle zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, na ochranu proti nečinnosti podle § 79 tohoto zákona nebo žaloba proti rozhodnutí správního orgánu podle §65 tohoto zákona či žaloba na ochranu před nezákonným zásahem, pokynem nebo donucením správního orgánu a na to dále navazující řádné či mimořádné opravné prostředky, včetně (v krajním případě) ústavní stížnosti.

    Vámi předložená žaloba je označena jako žaloba na ochranu před nezákonným zásahem správního orgánu. Současně uvádíte, že byla odmítnuta. Otázkou tak zůstává, zda by nebylo možné podat spíše žalobu na ochranu proti nečinnosti podle § 79 soudního řádu správního. Nicméně dané ustanovení uvádí, že ten, kdo bezvýsledně vyčerpal prostředky, které procesní předpis platný pro řízení u správního orgánu stanoví k jeho ochraně proti nečinnosti správního orgánu, může se žalobou domáhat, aby soud uložil správnímu orgánu povinnost vydat rozhodnutí ve věci samé nebo osvědčení. To neplatí, spojuje-li zvláštní zákon s nečinností správního orgánu fikci, že bylo vydáno rozhodnutí o určitém obsahu nebo jiný právní důsledek. Pro její přípustnost by tak musel být naplněn zejména požadavek vyčerpání všech prostředků, které procesní předpis platný pro řízení u správního orgánu stanoví k jeho ochraně proti nečinnosti správního orgánu

    Životní prostředí je chráněno trestněprávními předpisy, v daném případě by se daly zvážit trestné činy Poškození a ohrožení životního prostředí (§293 trestního zákoníku), Poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti (§294 trestního zákoníku), případně další. Jste tudíž oprávněn podat i trestní oznámení na podezření ze spáchání trestného činu, a to u kteréhokoli policejního orgánu, na státním zastupitelství či soudě. Toto můžete uskutečnit i přes datovou schránku. Pokud by poté policejní orgán věc odložil v souladu s §159a trestního řádu, je proti tomuto usnesení možno podat jako opravný prostředek stížnost, a to do 3 dnů. Pokud byste měl za to, že Policie v přípravném řízení nepostupuje správně, podle §157a odst. 1 trestního řádu můžete kdykoli v přípravném řízení požádat státního zástupce, aby byly odstraněny závady v postupu policejního orgánu. Případně podle odst. 2 tohoto ustanovení můžete žádat i odstranění závad v postupu státního zástupce, a to u státního zástupce bezprostředně vyššího státního zastupitelství.

    Co se týče trestního řízení, existuje více možností, jak se bránit. Jak jsem již uváděla výše, v trestním řízení je možné podle §157a podávat žádost o odstranění závad v postupu policejního orgánu, státního zastupitelství, dále proti většině usnesení je možné podávat stížnosti, proti rozsudku soudu odvolání či mimořádné opravné prostředky jako dovolání, stížnost pro porušení zákona, návrh na obnovu řízení či případně až ústavní stížnost.

    Vzhledem ke komplexnosti a složitosti daného případu Vám doporučuji se obrátit na advokáta, který by Vám v dané věci mohl pomoci - www.AdvokatiKomora.cz 

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování