Podle § 42a odst. 1 zákona č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže, musí mít mladistvý, tj. osoba do 18 let, obhájce od okamžiku, kdy jsou proti němu použita opatření podle daného zákona nebo provedeny úkony podle trestného řádu, včetně úkonů neodkladných a neopakovatelných, ledaže nelze provedení úkonů odložit a vyrozumění obhájce o něm zajistit. Obhájce může být pouze advokát. Toto ustanovení se přitom vztahuje pouze na mladistvého jako na osobu, proti níž se řízení vede, tedy v rámci postupu před zahájením trestního stíhání jako proti podezřelému nikoli ve vztahu k jiným osobám. S ohledem na výše uvedené, pokud se jedná o ublížení na zdraví v důsledku nedání přednosti v jízdě, tak předpokládám, že Policie v rámci přípravného řízení ve fázi prověřování teprve zjišťuje, kdo je v dané věci podezřelým ze spáchání trestného činu a kdo osobou poškozenou. Pokud toto není v tuto chvíli dáno najisto, Policie musí brát jako osoby podezřelé všechny osoby, které se dopravní nehody účastnily. Není tak rozhodné, jak byl Váš synovec uveden v trestním oznámení. Až poté, co by bylo zahájeno trestní stíhání, a to nikoli proti Vašemu synovci, by se dostal do pozice osoby poškozené a nemusel by mít nutně advokáta, ale pouze zmocněnce, tj. Vás.
____
Pokud je synovec v tuto chvíli již zletilý, úprava zákona o soudnictví ve věcech mládeže, jak jsem uváděla výše, se použije pouze v omezené míře, tj. dle §42a odst. 2 tohoto zákona musí mít mladistvý obhájce až do dovršení 21 let, považuje-li to soud a v přípravném řízení státní zástupce za vhodné s přihlédnutím k dosaženému stupni rozumové a mravní vyspělosti mladistvého a okolnostem případu. Nicméně stále platí, že v přípravném řízení v rámci prověřování, pokud to není dáno najisto, se teprve zjišťuje, kdo je podezřelým a kdo osobou poškozenou. Z toho důvodu nejspíš policejní orgán odmítl Vaši plnou moc. Pokud bude zahájeno trestní stíhání proti jiné osobě než proti Vašemu synovci, nebude tak již pochyb o tom, že Váš synovec bude v řízení dále vystupovat jako poškozený a má právo mít zmocněnce.
Pokud máte na mysli zákon č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů (nikoli 45/2014 Sb., jak uvádíte), tak použití tohoto zákona možné je, pokud synovec splňuje definiční znaky oběti ve smyslu § 2 odst. 2 daného zákona, tj. fyzická osoba, které bylo nebo mělo být ublíženo na zdraví, způsobena škoda nebo nemajetková újma nebo na jejíž úkor se pachatel trestným činem obohatil nebo měl obohatit.