Počet stránek ve webu: 47794

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Odvolání proti rozsudku ve věci náhrady škody - určení lhůty pro pachatele pro vyplacení škody
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Rozsudkem okresního soudu soud vyhověl mému návrhu na přiznání práva na náhradu škody (5.000 Kč) v plném rozsahu, ale pachateli trestného činu loupeže podle § 173 odst. 1 tr. zákoníku nestanovil termín zaplacení uvedené škody, kterou mi dotyčný způsobil. S ohledem na trestní minulost pachatele mám zato, že se bez dalších právních kroků zaplacení škody nedočkám. Otázka zní, zda bych se proti rozsudku OS neměl v zákonné lhůtě odvolat a žádat aby soud pachateli, který je v současné době výdělečně činný stanovil lhůtu pro úhradu škody a sankci pro případ neplnění. Jak mám postupovat? Mám nejdříve pachatele písemně vyzvat k uhrazení škody? Pak ale hrozí, že uplyne lhůta pro odvolání. Jak formulovat text odvolání.

    Odpověď:

    Pokud soud nestanovil v rozsudku lhůtu k plnění, je výrok o náhradě škody vykonatelný v okamžiku, kdy nabude právní moci. Není tak potřeba se odvolávat, pokud lhůta k plnění nebyla stanovena.  V okamžiku právní moci se tak trestní rozsudek stává ve výroku o náhradě škody vykonatelným exekučním titulem, na základě něhož je možné zahájit exekuci na majetek odsouzeného u kteréhokoli soudního exekutora v České republice. Nemusíte tak ani odsouzeného vyzývat k uhrazení škody, ale samozřejmě to zkusit můžete. Soudní exekutor tak bude v rámci exekuce prověřovat majetek odsouzeného, mj. jej bude i sám vyzývat k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti. Pokud odsouzený bude pracovat, soudní exekutor jeho mzdu postihne srážkami. 

    Právo přiznané pravomocným rozsudkem soudu se promlčí za 10 let ode dne, kdy rozsudek nabyl právní moci a odsouzený tak měl plnit (§640 občanského zákoníku). Promlčení však znamená pouze oslabení práva, nikoli jeho zánik. Spočívá v tom, že pokud je ze strany dlužníka promlčení řádně namítnuto, není dlužník povinen plnit. Pokud tak v desetileté lhůtě podáte exekuční návrh k soudnímu exekutorovi, po dobu trvání exekuce promlčecí lhůta běžet nebude. Lhůta bude dále pokračovat po skončení exekuce.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování