Může peněžitý trest za pachatele zaplatit osoba blízká a odvrátit tak vězení (nástup na nepodmíněný trest odnětí svobody)?
- Uložil(a): Mgr. Šárka Ocelíková (právník)
- Kategorie: Tresty, ochranná opatření, pokuty
Mám na Vás dotaz především ohledně peněžitého trestu. Dotyčnému byl uložen podmíněný trest za dopravní nehodu, který mu byl následně přeměněn na nepodmíněný trest odnětí svobody velvýši 4 měsíce. Dále mu byl i přeměněn peněžitý trest ve výši 35 000 Kč na nepodmíněný trest odnětí svobody v délce trvání cca 120 dní a v první polovině listopadu 2022 mu byl soudem vyměřen nepodmíněný trest odnětí svobody za maření úředního rozhodnutí (nenastoupil do vězení) v délce trvání 6 týdnů.
Dotyčný od června 2022 odpykává tresty ve věznici, propuštěn by měl být na začátku dubna 2023. Z peněžitého trestu ve výši 35.000 Kč odsouzený pachatel. Vinu zaplatil pouze nepatrnou část a posléze mu byl přeměněn na trest odnětí svobody v délce trvání cca 120 dní. Zjistila jsem si, že i v takovou chvíli lze ještě trest odnětí svobody odvrátit tím, že peněžitý trest pachatel zaplatí. A trest je okamžikem zaplacení zahlazen. Peněžitý test chci za odsouzeného uhradit, je to možné a pokud ano, jak mám dále postupovat? Dostavili jsme se na pokladnu soudu, abychom peněžitý trest uhradili a paní nám částku nepřijala s tím, že odsouzený si trest odpykává a začátkem února by měl být z vězení propuštěn. No, mylné informace má přinejmenším o době propušténí určitě, jelikož mu byl přidělen ještě trest za maření úředního rozhodnutí. Děkuji, Nela.
ODPOVĚĎ:
Jak uvádíte, je zde možnost, aby zaplacením uloženého trestu bylo odvráceno rozhodnutí o přeměně v nepodmíněný trest odnětí svobody, nicméně musí se tak stát před samotným výkonem nepodmíněného trestu, tedy před nástupem do vězení.
Nicméně je zde možnost požádat o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, a to za splnění následujících podmínek:
Podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody
(1) Soud může odsouzeného podmíněně propustit na svobodu, jestliže odsouzený po právní moci rozsudku, zejména ve výkonu trestu svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení a může se od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život nebo soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného, a
a) odsouzený vykonal alespoň polovinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody, nebo
b) odsouzený, jenž nebyl odsouzen za zvlášť závažný zločin,
1. kterým byla nebo měla být způsobena smrt, nejde-li o trestný čin zabití podle § 141 odst. 1,
2. kterým byla nebo měla být způsobena těžká újma na zdraví,
3. jehož znakem je spáchání na těhotné ženě nebo na dítěti,
4. který spáchal jako člen organizované skupiny, ve spojení s organizovanou skupinou nebo ve prospěch organizované zločinecké skupiny, nebo zvlášť závažný zločin účasti na organizované zločinecké skupině (§ 361),
5. který spáchal v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání teroristického trestného činu, trestného činu účasti na teroristické skupině (§ 312a), financování terorismu (§ 312d), podpory a propagace terorismu podle § 312e odst. 3 nebo vyhrožování teroristickým trestným činem (§ 312f), nebo
6. který je uveden v hlavě třetí, sedmé, deváté, dvanácté a třinácté zvláštní části tohoto zákona nebo v odstavci 4,
a který dosud nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody, vykonal alespoň třetinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody.
Štítky: