Byl mi zadržen řidičský průkaz (ŘP, resp. řidičské oprávnění) dne 5.7.2024 z důvodu alkoholu za volantem. V oznámení o zahájení správního řízení je datum 10.7.2024, v rozhodnutí píší, že mi jej poslali 8.7.2024, kdy jsem jej skutečně dostala. V rozhodnutí o zadržení řidičského průkazu je zapsáno datum 25.6.2024, dále pak 1.7.2024.

Je možnost se odvolat na chybovost úřadu nebo něco podobného a správní řízení může být ukončeno nebo přerušeno? Má to šanci uspět? Pokutu jsem však již uhradila, znamená to, že jsem již přijala rozhodnutí a nemám šanci se odvolat? Moc děkuji, hezký den.

ODPOVĚĎ:
Ze zaslaných dokumentů vyplývá, že s Vámi bylo vedeno (i) řízení o zadržení řidičského průkazu a (ii) řízení o přestupku. Jedná se 2 samostatná řízení, přičemž v řízení o přestupku bylo rozhodnuto příkazem ze dne 11.7.2024, který chyby neobsahuje. V řízení o zadržení řidičského průkazu Vám bylo zasláno:
- oznámení o zahájení řízení o zadržení řidičského průkazu,
- rozhodnutí o zadržení řidičského průkazu.
Zřejmé chyby obsahuje odůvodnění rozhodnutí o zadržení řidičského průkazu, ale jedná se o chyby formální (tj. písařské nebo jiné zjevné nesprávnosti, které vznikly omylem při psaní odůvodnění). Nejde tedy o závažné vady, které by měly mít za následek nutnost změnit výsledek řízení. V souladu s § 70 správního řádu (zákona č. 500/2009 Sb.) provede opravu zřejmé nesprávnosti v písemném vyhotovení rozhodnutí správní orgán, který rozhodnutí vydal, a to na žádost účastníka řízení nebo z moci úřední. Zákon nestanoví správnímu orgánu k opravě žádné lhůty.
Nevím však, jak mohla vzniknout chyba v datu oznámení o zahájení správního řízení, které je datováno dnem 10.7.2024, digitálně podepsáno 10.7.2024, ale Vy uvádíte, že Vám bylo doručeno 8.7.2024. Domnívám se však, že ani tato chyba by ve výsledku neměla oprávněnost zadržení Vašeho řidičského průkazu dne 5.7.2024 zpochybnit.