Počet stránek ve webu: 47568

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    "Nájemní smlouva nebytových prostor.
    Nájem se sjednává na dobu určitou od 1.7.2016 - 31.12.2018. Po uplynutí této doby se smlouva mění na dobu neurčitou. Výpovědní lhůta činí 3 měsíce.
    "Výpověď z nájmu zaslána pronajímateli emailem 22.7.2016, jako důvod uvedeno ukončení podnikatelské činnosti v pronajatých prostorách (prodej vybavení svatebního salonu).
    Do 31.10.2016 hrazeno nájemné pronajímateli a zálohové platby energií dodavateli, inkaso je vedeno na nájemce.
    Dne 1.11.2016 emailem učiněn dotaz pronajímateli na odevzdání klíčů od objektu a přepis energií. Reakce pronajímatele a jeho právního zástupce je výzva, že nelze ukončit nájem a odkaz na ustanovení § 2229 zákona č. 89/2012 Sb. Dotaz jak postupovat dál, pronajímatel nechce převzít klíče od pronajatého objektu ani učinit přepis energií, nechce reagovat na ukončení nájemní smlouvy a nadále hradit to, co prokazatelně není užíváno. Emailová korespondence mezi pronajímatelem a nájemcem probíhá od prvopočátku.
    Byl učiněn pokus nájemce o předání prostor a odpovědí je výzva jeho právního zástupce.
    Děkuji za odpověď.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    dle mého názoru jste s pronajímatele uzavřela Smlouvu o nájmu prostor sloužících k podnikání dle ust. § 2302 a násl. NOZ. Dle ust. § 2308 může nájemce nájem na dobu určitou vypovědět i před uplynutím ujednané doby a) ztratí-li způsobilost k činnosti, k jejímuž výkonu je prostor sloužící podnikání určen. Tedy pokud přerušíte nebo zrušíte živnostenské oprávnění.
    Dle ust. § 2310 NOZ musí být ve výpovědi uveden její důvod; výpověď, v níž není uveden její důvod je neplatná. Výpovědní doba je tříměsíční.
    Dále dle ust. § 2314 odst. 1 NOZ má vypovídaná strana právo do uplynutí jednoho měsíce ode dne, kdy jí byla doručena výpověď, vznést proti výpovědi námitky; námitky vyžadují písemnou formu.
    odst. 2 NOZ nevznese-li vypovídaná strana námitky včas, právo žádat přezkoumání oprávněnosti výpovědi zanikne.

    Rozhodující však bude, zda byla otázka skončení nájmu upravena ve smlouvě a zda byla stanovena i lhůta. Stanovili jste si ve smlouvě, že smluvní strany mohou smlouvu vypovědět a v jaké lhůtě má tato smluvní úprava přednost před úpravou výpovědi v zákoně.

    Dále jak jsem již uvedla výše nájem na dobu určitou lze skončit ze strany nájemce i z důvodů uvedených v ust. § 2308 NOZ.

    Bohužel bez znalosti nájemní smlouvy a obsahu Vaší výpovědi Vám nemohu s jistotou poradit. Pokud Vaše výpověď byla platná (obsahovala všechny podstatné náležitosti, byl v ní uveden důvod) a zároveň byla učiněna v souladu s úpravou výpovědi v nájemní smlouvě nebo dle zákona, tak lze říct, že výpovědní lhůta 3 měsíce začala běžet a jejím uplynutím nájemní vztah skončil.

    Doporučuji Vám poslat písemně poslední výzvu nájemci, kde uvede, že jste mu zaslala výpověď, kdy začala běžet výpovědní lhůta a kdy skončila. Dále ho vyzvete k převzetí předmětu nájmu (určete termín) a upozorníte ho, že v případě, že ve stanovené době předmět nájmu nepřevezme, budete nucena se obrátit s žalobou na soud.

    Dále mu uveďte, že vzhledem k tomu, že jste dle ust. § 2314 NOZ do jednoho měsíce ode dne doručení výpovědi neobdržela žádné písemné námitky proti výpovědi, považujete výpověď za přijatou.

    Vzor příslušné písemnosti naleznete zde: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vzory-zdarma.html

    V případě, že dojde k převzetí předmětu nájmu ze strany pronajímatele, doporučuji sepsat o tom protokol.

    V případě, že ani na tuto výzvu nebude pronajímatel reagovat a předmět nájmu nepřevezme, doporučuji Vám, obrátit se na někoho z řad advokátů, který by podrobně prostudoval všechny podklady a pomohl Vám s případným podáním žaloby. Seznam advokátů naleznete zde: www.advokatikomora.cz

    Přeji Vám rychlé vyřízení celé záležitosti.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování