Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    chci se zeptat, od září 2016 jsem v insolvenci. Platím řádně a návrh byl sestaven tak, že bydlím u otce a přispívám mu pouze 2.000 Kč na bydlení. Návrh mi byl tedy schválen s tím, že splatím 60% svých závazků.
    V srpnu 2017 mi tatínek zemřel a nyní je v řešení dědictví. Do dědického řízení vstupuje členský podíl na družstvu týkající se bytu ve kterém nyní již sama žiji. Dědictví se bude dělit mezi 2 dědice, mne a sestru.
    Insolvenční správce mi sdělil, že jsou pouze 2 možnosti jak s bytem naložit, buďto jej zdědím já a ihned se byt zpeněží a nebo má sestra s tím, že mne půlkou tržní hodnoty vyplatí. Má otázka zní, zda mohou členský podíl zdědit 2 osoby, abych o byt nepřišla, jelikož sestra není v situaci, kdy mne vyplatit může a mě velmi záleží na tom, abych v bytě zůstala, jelikož je zde nízké nájemné a je to jediné co mi po tatínkovi zbylo.
    Děkuji za odpověď.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    od 01.01.2014 zákon spoluvlastnictví družstevního bytu umožňuje. Družstevní podíl byste tak se sestrou měli jak spoluvlastníci, přičemž spoluvlastníci takového bytu se pak stávají společnými členy v bytovém družstvu.
    Zákon ovšem také dává jednotlivým bytovým družstvům možnost, aby spoluvlastnictví družstevních bytů zakázaly (toto naleznete ve stanovách Vašeho bytového družstva).

    Ve Vašem případě by „vyplacení“ Vaší sestrou nic neřešilo, v tom případě by družstevní podíl nabyla jako celek pouze sestra a Vy byste neměla k bytu žádná práva.
    Bohužel v insolvenčním řízení máte povinnost všechny hodnoty získané dědictvím vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování