Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.552

Úprava výchovy, výživy a styku s nezletilým dítětem - je vždy nutné rozhodnutí soudu?

1 odpověď

Dobrý den,

chci se pozeptat, jaký je postup při stanovení výživného na dítě. S partnerkou, dnes již bývalou (rozešli jsme se na základě oboustranné dohody), čekáme potomka. Narodí se za pár týdnů. Jsme domluveni na režimu, který by měl fungovat po porodu, i na výši financí, které budu partnerce přispívat.

Musí výživné vždy stanovovat soud? A rozhodovat o svěření dítěte do péče? Pokud ano, jak postupovat?

Díky za odpověď.

Dobrý den,
stejný dotaz byl již ve webu řešen:
ODKAZ

pokud nejste manželé, je dobré určit otcovství ještě před narozením dítěte souhlasným prohlášením rodičů na matrice. Tím budete uveden v rodném listě dítěte jako otec dítěte. Pokud jste se domluvili na určitých pravidlech ohledně výchovy, výživného dítěte a styku s dítětem, není nutné upravovat tato pravidla soudně. Soud rozhoduje o výchově a výživě u nezletilých dětí, a o styku rodičů, jen pokud se rodiče nemohou dohodnout.
Každopádně Vám doporučuji sepsat si danou dohodu písemně pro případ, kdyby se situace změnila a došlo mezi Vámi ke sporu. Stejně tak i výši výživného (alimentů), které budete poskytovat matce dítěte na výživu dítěte, je dobré buď posílat na účet matky dítěte (a uchovávat si výpisy z účtu), nebo při předání si nechat podepsat matkou dítěte převzetí částky. Je to z důvodu, abyste poskytování výživného a jeho výši mohl kdykoliv prokázat a to i zpětně.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?