Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.790

Prodej nemovitosti rodičů - je výhodnější darování potomkovi a pak prodej nebo prodej plnou mocí?

5 odpovědí

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možno vyřizovat prodej chalupy místo rodičů. Jsou už staří a nemají sílu se prodeji věnovat a hlavně chalupu udržovat. Uvažovali i o darovací smlouvě, ale to se mi zdá dost komplikované. Jsem jediná dcera a chtěla bych to co nejméně zjednodušit z ohledu na mé rodiče, kterým je přes 80 let. Jakým způsobem bychom měli postupovat?

Děkuji Eva

Dobrý den,

poprosím Vás o doplňující informace: Rodiče chtějí, abyste jim zprostředkovala prodej chalupy třetí osobě (potencionálnímu kupci) nebo mají zájem prodat popř. darovat chalupu rodinnému příslušníku?

Dobrý den,

rodiče se už nechtějí o chalupu starat a chtěli mi jí darovat, ať si jí sama prodám, protože já také nemám finance na to, abych si chalupu dále držela. Já jsem jejich jediný potomek, tak jsem si myslela, že prodej v jejich zastoupení by byl třeba jednodušší než aby mi chalupu darovali a já jí obratem zase prodala. Co by jste radili?

Děkuji Eva

Dobrý den,
pokud budete prodávat chalupu za rodiče, tak výtěžek z kupní ceny bude náležet Vašim rodičům, kteří Vám pak mohou darovat částku z prodeje. Rozhodně tato možnost je finančně výhodnější než, aby Vám nemovitost darovali a Vy ji následně prodávala. Pro jednání za Vaše rodiče budete od nich obou potřebovat plnou moc, na základě které budete moct jednat za ně ve všech věcech týkajících se prodeje nemovitosti, tj. vyhledávat kupce pro danou nemovitost, poskytnout prohlídku zájemci v nemovitosti a další úkony, které budou směřovat k uzavření kupní smlouvy. Dokonce můžete za ně podepsat i kupní smlouvu a podat návrh na vklad do katastru nemovitostí. Na takový úkon budete potřebovat plnou moc od rodičů s úředně ověřenými podpisy rodičů.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dobrý den,

děkuji moc za odpověď. Ještě malý dotaz, když budu zadávat prodej nemovitosti Realitní kanceláři, tak s ní mohu všechny náležitosti prodeje řešit sama na základě plné moci obou rodičů? Po prodeji všechen výtěžek z kupní ceny nechám zaslat na účet rodičů.
Děkuji Eva

Dobrý den,

je důležité, aby zmocnění v plné moci bylo co nejširší, popřípadě vymezeno i na sjednání prodeje nemovitosti přes realitní kancelář. Také je možné, že z důvodu jistoty po Vás bude realitní kancelář požadovat úředně ověřené podpisy na plné moci, i když to zákon vyloženě nevyžaduje. Záleží na domluvě s realitní kanceláří. Poté byste s realitní kanceláří jednala o detailech prodeje vždy jménem Vašich rodičů Vy.
Ještě jedna poznámka k plné moci – plnou moc udílí vždy každý rodič samostatně. Vzory najdete na ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?