Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.225

PLACENÍ FINANČNÍCH DANÍ

1 odpověď

Dobrý den, mohu se zeptat na pojem : ust. § 53 - Vzájemné darování - Zk. Opatření Senátu č. 340/2013 Sb.). Zda se platí při vzájemném DAROVÁNÍ NEMOVITOSTI mezi příbuznými (rodič-dítě) některé z daní : 1) Daň z příjmu; 2) Daň z nabytí nemovitých věcí, či jiné daně? Děkuji, Kamila

Dobrý den,

obecně platí, že darování mezi příbuznými v přímé linii (rodiče – děti a naopak) je považováno dle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1. zákona o daních z příjmů za bezúplatný příjem, který je od daně z příjmu osvobozen.
V případě vzájemného darování se jedná o specifický případ a Vámi uvedený paragraf nelze jednoznačně vyložit. Doporučuji obrátit se přímo na finanční úřad, který má od finančních expertů z Generálního ředitelství v těchto záležitostech dané pokyny jak postupovat.
Další možností je provést darování v rámci dvou samostatných darovacích smluv, na které se bude pohlížet jako na darování, které je od daně z příjmů osvobozeno.