Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.325

Alimenty, výživné od prarodičů - nezletilému potomkovi se narodilo dítě

6 odpovědí

Nezletilý syn má s nezletilou holkou holčičku a teď si zažádala její matka o placení alimentů od babičky a dědečka. Kolik nám může soud vypočítat alimenty? Jsem rozvedená a bývalý manžel bere šest tisíc predčasný starobní důchod. Já vydělávám kolem 16.000 Kč a vyživuji ještě dvě děti.

Dobrý den, trochu mě zmátly zadané rodinné vztahy a také prosím o doplňující informace - jen si stav zrekapituluji: nezletilý pár má holčičku, a matka holčičky žádá výživné po Vás a Vašem (rozvedeném) muži? To by se měla obrátit na své rodiče. Je nezletilý pár sezdán?

matka dítěte s naším synem sezdaní nejsou ,matce byla soudem priznaná částečná rodičovská zotpovědnost a opatrovníka malí dělá její matka a syn priznal otcovství ale je na strední škole a je mu sedumnást a matce dítěte bude osumáct za čtyri měsíce,zili spolu a starali se o malou ale její matka ji pred měsícem poručila ze musí jít a ní a ona ze strachu aby neprišla o malou za ní odešla a ted se nám ozvala paní ze sociálky ze tam byla matka dítěte se dcerou a ze podali návrh na soud o alimenty od obou prarodiču

Důvodem, proč bylo podán návrh na výživné proti Vám vyplývá z § 88 zákona o rodině, tedy nemohou-li potomci dostát své vyživovací povinnosti (Váš syn, který nemá příjem), přechází tato povinnost na předky (tedy na Vás)., navrhuji aktivní přístup, a snažit se dohodnout, pakliže by proti Vám měl stát právní zástupce je vhodnější si jej také pořídit.

SSoud stanoví takovou výši výživného, jaká se mu bude zdát přiměřená, předpokládám s ohledem na věk Vaší vnučky a Vaše uvedené příjmy by částka neměla pravděpodobně přesáhnout 3000 Kč. Možností je podat i návrh na 2. babičku a jejího manžela (tedy "tchýni" Vašeho syna, se stejným obsahem, že se tedy budete všichni podílet na výživném, když nezletilé děti zatím nevydělávají).

Navrhovala bych ale přesto i u soudu navrhnout přerušení řízení s tím, že se pokusíte jednat mimosoudně.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

ale já nemám zádný majetek a bývalí manzel taky ne a máme jen uvedený príjmy a platím nájem pět tisíc plus inkaso a vyzivuji ještě syna a 11 letou dceru a bývalí manzel má jen těch šest tisíc,a jelikoz by s toho nic nezaplatil,myslím nájem atd tak bydlí u mě ,s čeho by jsme pak zili my ?

Já Vám rozumím, proto bude nutné přistiupit aktivně k tomu, jakmile Vám návrh od soudu přijde, vyčíslete své závazky a navrhněte soudu, aby výživné co nejvíce snížil s oledem na Vaše příjmy. Ty uvedené 3.000 jsem uváděla jako strop, jako nejhorší prognozu. Proto jsem také v předešlé komunikaci psala, abyste navrhla přerušení řízení pro účely mimosoudího jednání - pakliže by na to soud nepřistoupil, či by druhá strana odmítla zvažte podání protinávrhu na určení výživného druhé babičky.

Dále mladou maminku upozorněte na možnosti dávek sociálního zabezpečení - příspěvek na bydlení, přídavky na dítě (tedy vlastně jak na nezletilou matku, tak na Vaši vnučku), případně by měla být oprávněna čerpat rodičovský příspěvek.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

právě to mě zarazilo,ona bere materskou a prídavky coz je 7800,- +500,- prídavky na sociální dávky jiný nemá nárok protoze její matka vlastní byt a barák ,tak jim to zamítli ,(matka ji má za svobodna a otce neudala )a já vlastně vyzivuji dvě děti a měla bych ji s toho mála co nám zbývá ještě platit ,jinak děkuji za radu a pěkný den preji