Dluhy před manželstvím a exekuce na nového manžela, manželku - hrozí to?

1 odpověď

Dobrý den.
Partner už několik let splácí své předchozí dluhy formou exekuce na plat. Letos (2016) se chceme vzít a já s jeho dluhy nemám nic společného. Pokud se vezmem, bude se vztahovat exekuce i mého platu?
Děkuji.

Zdravím Vás, lidem v obdobné situaci doporučuji, aby sňatek odložili, neboť Váš přítel (povinný) bude mít po sňatku manželku (Vás) a je vysoce pravděpodobné, že exekutoři po svatbě budou manželovy dluhy vymáhat i z Vaší mzdy, ačkoli by tak činit neměli. Vy poté budete muset podávat návrh na zastavení exekuce, budete jej muset odůvodňovat a dokládat i kopii rodného listu, což Vás bude stát určitě čas a peníze, když lze žít jako druh či družka ve společné domácnosti bez tohoto rizika. Insolvence by byla řešením, ale až po uzavření manželství, kdyby bylo nejlepší podat společný insolvenční návrh manželů, a to za předpokladu, že byste byli schopni ze svých příjmů uhradit alespoň 30% pohledávek Vašich všech nezajištěných věřitelů + odměnu insolvenčního správce ve výši 98.010,- Kč za 60 měsíců. Z výše uvedených důvodů Vám tedy doporučuji buď sňatek odložit nebo pečlivě zanalizovat, zda jste schopni z Vašich příjmů uhradit alespoň 30% pohledávek Vašich společných nezajištěných věřitelů. U insolvence upozorňuji ještě na jednu věc, a to, že pokud má někdo z Vás zajištěného věřitele (hypotéka, auto na leasing), tak počítejte s tím, že tyto věci by byly s vysokou pravděpodobností zpeněženy insolvenčním správcem.