Exekuce - maximální výše splátek u matky na mateřské dovolené

1 odpověď

Dobrý den.
Prišlo mě vyrozumění o zahájení exekuce. Jelikož nyní mám příjem pouze 3600 Kč (při nástupu na MD jsem byla ještě OSVČ, tak mě nic jiného neschválili, jen tento rodičkovský příspěvek) jsem se chtěla s ex. úřadem domluvit na splátkách. Částka k zaplacení je 29.000 Kč a oni po mě chtějí 10.000 Kč měsíčně minimálně. Je možné chtít takovou částku i když znají mé součané příjmy? Děkuji

Zdravím Vás, mám za to, že exekutor může navrhnout výši splátek, ale povinného nelze nutit k tomu, aby takovéto splátky, pokud by pro něj byly likvidační jako ve Vašem případě akceptoval. Mám za to, že při příjmů 3.600,- Kč měsíčně musí být i exekutorovi či jeho pracovníkům jasné, že z tohoto příjmu je možné splácet pouze pár stovek měsíčně. Problém je v tom, že exekutor patrně přistoupí k exekuci, a to buď prodejem movitých věcí povinného nebo exekucí příkázáním pohledávky z účtu povinného či jinému způsobu exekuce, ale s tím Vy v současné situaci ani nic nenaděláte, protože pokud se jedná o "novou" exekuce starou pouze několik měsíců, mám za to, že by exekutor ani oprávněný návrhu na zastavení exekuce nevyhověli. Nejlepší by tedy bylo, kdyby Vám pomohla rodina tuto exekuci co nejdříve uhradit a kdyby to nešlo, tak chvíli, několik měsíců počkat a následně podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) na zastavení exekuce pro nemajetnost povinného, kde však bude nutné popsat a doložit Vaši současnou situaci. Přeji Vám hodně štěstí a pevné nervy.