Exekuce před svatbou, sňatkem - hrozí exekuce i na nedlužníka (nedlužícího z manželů)?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Od roku 2014 žijí s přítelem a chceme se vzít. Ale přítel má exekuci z prvního manželství, je to od roku 2010, splácí to pravidelně.
Chtěla bych vědět jestli mě můžou něco strhávat a zabavit, když budu jeho manželka.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, ano exekutoři bohužel velice často postihují majetek manželů povinných, zejména jejich mzdy a účty. Mám za to, že by tak činit neměli, neboť tito lidé nemají s jejích dřívějšími dluhy nic společného. Pokud by se tak stalo je nutné k exekutorovi podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V tomto návrhu je nutné argumentovat tak, že exekučně vymáhaná pohledávka vznikla před uzavřením manželství a že Vy jako nová manželka povinného nemáte s tímto dluhem nic společného a proto by Váš majetek neměl být exekučně postihován. Toto je nutné doložit jak úředně ověřenou kopií oddacího listu, tak i kopií exekučního titulu, tedy rozhodnutí na jehož základě je tato pohledávka exekučně vymáhána. Mám za to, že by nebylo od věci uzavřít u notáře dohodu o zúžení společného jmění manželů, ale vím, že ne všichni exekutoři tuto dohodu respektují, i když by měli. Popřípadě je možné exekuci uhradit a nebo se nevdávat, dokud nebude exekuce vyřešena.