Bývalý manžel v insolvenci, bývalá manželka musí splácet dál - co s tím?

1 odpověď

Dobrý den
V roce 2001 si manžel (já manželka ručitel) vzal půjčku u České spořitelny, a. s. a to ve výšei 85.000 Kč bohužel se to moc nesplácelo, tak to narostlo na 138 tisíc.
Já jsem od něj odešla v roce 2003 a rozvedla jsem se a od té doby to platím. Už jsem tam zaplatila 92 tisíc.
On si 2015 podal osobní bankrot (insolvenci), ale po mě chtějí platit dál. Je mi to divné když má celou tu částku v insolvenci. Dá se s tím něco dělal nebo až se vše zaplatí a skončí mu insolvence můžu to po něm vymáhat zpět.
Moc děkuji za odpověď

Zdravím Vás, věřitel může požadovat uhrazení dluhu jako po dlužníku, tak po ručiteli. Pokud je dlužník v insolvenci (oddlužení plněním splátkového kalendáře), tak Vy jako ručitel budete muset tento dluh hradit dále. O vámi uhrazenou částku vezme věřitel přihlášku pohledávky zpět a Vy byste měla být následně soudem vyzvána, zda chcete vstoupit do řízení namísto věřitele, a to nyní jako věřitel Vašeho manžela, neboť tyto peníze hradíte za něj. Doufám, že jsem to nenapsala příliš složitě.