Soudní vystěhování z městského bytu a nárok na vrácení kauce, jistoty nájmu

1 odpověď

Dobrý den,
mám dotaz ohledně nákladů na vystěhování z městského bytu. Jelikož otec dostal byt jako podnikový, tak měl smlouvu na dobu neurčito. V průběhu let byla rodičům nabídnuta nová smlouva na dobu určitou, rodiče ji podepsali a zaplatili kauci. Ve finanční tísni jim vznikl dluh a město je chtělo vystěhovat. Otec podal na sebe insolvenci a město se do seznamu věřitelů nepřihlásilo. Otec vše řádně platil a zaplatil. Tím byli veškeré dluhy smazány, ale městu dluh nemohl zaplatit, protože město nebylo v seznamu věřitelů. Otec ho chtěl městu zaplatit, ale insolvenční správce mu to zákazal, protože prý nemůže platit někomu mimo seznam věřitelů. Rodiče se začali soudit, po různých peripetiích a tahanicích je nakonec pravomocně odsoudili a museli se vystěhovat. Rodiče jsme vystěhovali svépomoci za učasti exekutora a zaměstanců městského úřadu. Když otec přišel na město se žádostí o vrácení kauce, tak mu bylo řečeno, že mu nic nevrátí, že se onou kaucí zaplatí dluh a náklady na vystěhování. Tím bych se chtěl vrátit k mému dotazu. Může si město nárokovat finanční obnos nebo by mělo otci vrátit kauci v plné výši?
Děkuji Vám za odpověď

Zdravím Vás, kauce by měla sloužit jako peněžní obnos pro případ, kdy se nájemce dostane do prodlení s platbou nájmu. Navíc by bylo dobré vidět i onu nájemní smlouvu. Ale v obecné rovině mám za to, že má pravdu město. To platí pokud by dlužník nebyl v insolvenci. Bohužel neuvádíte jak dlouho insolnvence otce trvá, nebo zda je již skončena, a neuvádíte ani jak. Pokud rozhodnutím o splnění oddlužení a osvobozením dlužníka od placení pohledávek, tak je to sporné, ale osobně bych již kauci neřešila a nechala bych to tak, protože kauce je prostředek pronajímatele na zajištění budoucích pohledávek proti nájemci a je jasné, že s vystěhováním náklady vznikly, proto bych raději kauci oželela a dále bych již věc neřešila, protože v opačném případě by se musel otec s městem soudit a výsledek sporu by byl dle mého názoru značně nejistý.