Exekuce na auto na převážení nemocného dítěte - zabaví ho exekutor?

1 odpověď

Mám nařízenou exekuci na plat od 10/2015. Každý měsíc mi ji strhávají. Niní uvažuji o koupi osobniho auta, abych mohla dojíždět pravidelně pro nemocného syna, který jezdí jen na vikendy domu. Mám strach ze mi bude auto exekučně zabaveno, můj dotaz zní zda mám pravdu nebo ne jak mám v tomto případě zareagovat, jde o to že syn tu školu potřebuje a ja musim jako samoživitelka chodit do prace abych uživila ostatní děti. V práci my umožnili pro syna jezdit ale autem bych byla dřiv doma a nemusela bych potom nadělávat půl dne přes týden, předem moc děkuji

Zdravím Vás, bohužel, máte-li exekuci, tak je nutné počítat s tím, že majetek, který si pořídíte Vám může být zabaven. Proto je třeba vše řešit ještě předtím než k pořízení vozidla dojde. Máte-li možnost vozidlo pro syna pořídit např. za dotace od Úřadu práce, které handicapovaným lidem dotace za účelem pořízení motorového vozidla poskytuje, učiňte tak. Automobil by byl v tomto případě psán na syna a nikoli na Vás. Pokud tuto možnost nemáte je situace sice složitější, nikoli však neřešitelná. V tomto případě budete však muset exekutorovi doložit, že vozidlo potřebujete k přepravě nemocného či postiženého syna k lékaři, a že tedy zabavení takového vozidla je v rozporu s dobrými mravy dle ust. § 322 odst. 1 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) ve spojení s ust. § 322 odst, 2 písm. e) občanského soudního řádu, neboť se v tomto případě jedná o zdravotnickou či kompenzační pomůcku, kterou Váš syn potřebuje vzhledem ke své nemoci či tělesné vadě. V tomto případě totiž nelze vozidlo zabavit a pokud by vozidlo zabaveno bylo bylo by nutné v souladu s ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. d) občanského soudního řádu, neboť byla zabavena věc, která neměla být zabavena dle ust § 321 a § 322 občanského soudního řádu, Jen je nutné výše uvedené skutečnosti doložit důkazy, např. rozhodnutím o poskytnutí dotace na koupi vozidla, dále kopiemi lékařských zpráv o zdravotním stavu syna, pokud možno aktuálních, dále kopií průkuzu ZTP/ZTP-P.