Insolvence a výživné - přednostní pohledávka?

1 odpověď

Dobrý den,
bývalý manžel je veden v insolvenčním řízení, má na sebe povoleno oddlužení, výživné mu bylo strháváno u zaměstnavatele formou exekuce, nyní si to převzal insolvenční správce a má mo výživné posílat on.
Bylo mě řečeno že insolvence má přednost před výživným, je to pravda? Již nyní mě dluží za dva měsíce.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, je to naopak výživné má přednost i před insolvenci. Správná praxe je taková, že se nejdříve uhradí výživné, následně odměna insolvenečního správce a teprve poté jsou peníze insolvenčním správcem zasílány jednotlivým nezajištěným věřitelům dlužníka, tedy Vašeho bývalého manžela. Pokud evidujete dluh na výživném, tak můžete tuto skutečnost sdělit insolvenčnímu soudu, neboť je to důvod pro zrušení oddlužení, nebo soud vyzve dlužníka, aby výživné bylo uhrazeno, k čemž mu poskytne lhůtu.