Exekuce spolumajitele pozemku - předkupní právo ostatních spoluvlastníků, spolumajitelů

1 odpověď

Dobrý den,
jsem spoluvlastníkem pozemku, a na dalšího spoluvlastníka bylo vypsáno exekuční nařízení k prodeji. Patřím v případě dražby k těm, co mají předkupní právo?
A co to vlastně předkupní právo je? Chci zachovat pozemek celý.
Děkuji.

Zdravím Vás, pokud jste spoluvlastníkem pozemku tak skutečně máte jako spoluvlastník tohoto pozemku k pozemku, který by se prodával v rámci exekuce předkupní právo.
Předkupní právo znamená to, že pokud byste učinil nejvyšší podání Vy a spolu s Vámi i jiný účastník dražby bez předkupního práva, tak by byl příklep udělen Vám protože máte tzv. předkupní právo, tedy přednostní právo k nabytí pozemku. Toto však platí, pokud by Vaše nabídka byla stejná jako nabídka jiného zájemce bez předkupního práva. Popřípadě se můžete rovněž i s exekutorem dohodnout na odkupu spoluvlastnického podílu v exekuci a k dražbě pozemku by ani dojít nemuselo, což by pro Vás bylo výhodnější, navíc exekutor by měl respektovat, že jste osobou s předkupním právem.