Insolvence vlastnictví bytu, domu, nemovitosti - šance na schválení insolvence, oddlužení, osobního bankrotu

1 odpověď

Dobrý den,
Požádala jsem o insolvenci kam jsem se dostala díky mé dceři a mé důvěřivosti. Nedávno mi u soudu bylo řečeno, že splátky mi neumožní neb máme s manželem byt v osobním vlastnictví OV, garáž a oba dva máme 1/4 rodinného domu, tedy dohromady 1/2. Právník který nám insolvenci dělá, nám řekl před vstupem do jednací místnosti, že u nás insolvence nepřipadá v úvahu, protože máme byt, který můžeme prodat a tím pádem rychle zaplatit veřitelům.
Ráda bych tedy věděla zda není jiná možnost. Oba máme důchod a já ještě pracuji tak platit můžeme.
Děkuji za pomoc Paní V.

Zdravím Vás, ony jsou dva druhy oddlužení, a to splátkový kalendář, ale rovněž i zpeněžení majetkové podstaty - prodej majetku. Soud by měl zkoumat oba způsoby oddlužení a měl by zvolit ten, který povede k vyššímu a případně i rychlejšímu uspokojení nezajištěných věřitelů dlužníků. Proto si myslím, že Vám bylo schváleno oddlužení zpeněžením majetkové podstaty. Aby Vám mohlo být schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře, bylo by nutné si příjmy navýšit formou darovací smlouvy či smlouvy o důchodu se spolehlivým dárcem, který by Vaše příjmy navýšil tak, že by Vaše ekonomická nabídka (procenta uspokojení) stoupla natolik, že by byla minimálně stejná a případně i vyšší než oddlužení zpeněžením majetkové podstaty. Jen dodávám, že darovací smlouva by musela být skutečně plněna, že podpisy smluvních stran musí být úředně ověřeny a dodávám, že dárce by měl být solventní, tedy, že by neměl být ani v insolvenci ani v exekuci. Dále by bylo vhodné rovněž doložit i příjmy dárce za uplynulých 6 měsíců.