Dluhy manžela za svobodna - odpovědnost manželky za dluhy manžela před manželstvím

1 odpověď

Vdala sem sa v roce 2009, o dlžobách manžela jsem nevedela. Nežijeme spolu od roku 2013, vyhladávají ma exekutory pro jeho dluhy.
On sa skrýva, vúbec nepracuje, nemá majetek.
Aj ja mám viac exekucií, som povinná aj za manželové exekuce, ktoré vznikl v období pred našou svatbou? Ako sa múžu braniť???
Dakujem Vám pekne Za odpoved.
Host

Zdravím Vás, pokud dluhy vznikly před uzavřením sňatku, ty dle mého názoru hradit nemusíte. V případech těchto dluhů je třeba podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V návrhu na zastavení exekuce je třeba uvést, že daná exekuce je vedena pro dluh, který vznikl před manželstvím a z tohoto důvodu se tedy jedná o výlučný dluh Vašeho muže a proto navrhujete zastavení Vašeho exekučního postihu, neboť SJM (společné jmění manželů) vzniká až uzavřením sňatku. To, že se jedná o dluh před manželstvím je však nutné doložit i kopií oddacího listu, pokud možno úředně ověřenou.
V případě ostatních dluhu již se budete muset na jejich úhradě podílet, neboť tyto dluhy vznikly za trvání manželství.