Exekuce na bankovní účet dítěte dlužníka - může to exekutor udělat?

1 odpověď

Dobrý den,
prosím zda může exekutor obstavit účet nezletilého dítěte dlužníka? Děkuji.

Zdravím Vás, mám za to, že nikoli, ale je-li disponentem povinný, tak se to stát mohlo, neboť exekutor se mohl domnívat, že se jedná o účet povinného a nikoli jeho dítěte. V tomto případě bude nutné podat návrh na zastavení exekuce a domáhat se zrušení blokace tohoto účtu- Návrh na zastavení exekuce je nutné podat podle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), s tím, že byl v rámci exekuce soudním exekutorem zablokován účet. /… , nicméně tento účet nepatří povinnému, ale tento účet je veden na jméno nezletilého dítěte povinného. Tuto skutečnost je nutné doložit kopií smlouvy o zřízení účtu. S ohledem na výše uvedené skutečnosti tedy navrhujete zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu, neboť exekucí lze postihnout pouze majetek povinného nebo manžela povinného.