Dluh nezletiletého dítěte u OSSZ - jak postupovat?

1 odpověď

matka opustila dítě v roce 2016, v té době bylo dítěti 17 let, když dítě bez finančních prostředků s ukončeným základním vzděláním došlo na uřad práce bylo mu sděleno že mu vznikl dluh na ossz, jak postupovat?

Zdravím Vás, zde záleží i na tom, zda má dítě v současné době příjem, z něhož je schopné dluh na OSSZ uhradit. Pokud ano, je vhodné se dohodnout s OSSZ na splátkovém kalendáři, který je nutné dodržovat a po matce tyto peníze, které Vy uhradíte i vymáhat. Pro úplnost dodávám, že sama nezletilost, pokud je dítě samo schopno se živit (pracovat a dítě se nepřipravuje soustavně na budoucí povolání, tedy dítě není nezaopatřené) a nestuduje nezakládá povinnost rodiče, aby dítě, které nemá zájem o práci ani o další vzdělávání zadarmo živil a šatil, v tomto případě bude nutné dluh uhradit dítětem a nemá smysl tyto peníze vymáhat po rodiči, neboť dítě nebylo nezaopatřené a mohlo pracovat.