Poplatky spojené s půjčkou u Provident - půjčka 50.000 Kč, poplatky 41.803 Kč

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, můj 18tiletý syn si potřeboval půjčit 50.000 Kč, půjčil si je od společnosti Provident. Ta mu ovšem naúčtovala za tuto půjčku na místě poplatek 41.803 Kč a to za administrativu 9.502Kč, úrok 6.386 Kč a za hotovostní režim splátek 25.000 Kč.
Přijde mi to šíleně přemrštěné a chtěla bych znát váš názor.
Děkuji.

Dobrý den,

přemrštěné se to sice zdát může, ale Váš zletilý syn na takové podmínky přistoupil a podmínky mu evidentně byly při podpisu smlouvy známy, když společnost Provident má tyto jednotlivé částky ve smlouvě velmi zřetelně vyznačené.

Na druhou stranu, syn si půjčil částku ve výši 50.000,- Kč a ve splátkách má společnosti Provident vrátit částku ve výši 91.803,- Kč. Pokud jsou splátky rozvrženy např. do pěti a více let, RPSN nedosahuje ani 20 % ročně, což není nijak nepřiměřené.

Otázkou zůstává, proč syn přistoupil na hotovostní režim splátek, který půjčku prodražuje nejvíce (úroky a poplatek jsou ve zcela adekvátní výši). Toto ve výkladu společnosti Provident znamená, že každý měsíc Vašeho syna navštíví osobně zmocněnec Providentu a splátku si v hotovosti do syna převezme.