Novela insolvenčního zákona 2018 a splácení 3, 5, 7 let

1 odpověď

Dobrý den,
máme s manželem exekuce a srážky z platů s tím, že bych se chtěla zeptat, zda můj syn může zbytek těchto dluhů, pokud by nějaké zbyly, po naší smrti zdědit. A co dělat, aby se tomu tak nestalo? Slyšela jsem o odmítnutí dědictví, jakožto jediné varianty, je to pravda? Chceme jít s manželem do oddlužení, ale nesplňujeme prozatím 30% uspokojení pro věřitele a dar nám nikdo neposkytne, už jsme to zkoušeli. Čekáme víceméně na další novelu insolvenčního zákona ohledně "doby splácení 3, 5, a 7 let". Nevíte o tom něco bližšího? A jak se prosím odmítá dědictví, pokud je to doopravdy jediná možnost nezanechat synovi své dluhy.
Děkuji.

Zdravím Vás, pokud by jeden rodič dlužník nebo i oba zesnuli, jejich majetek i dluhy by byl předmětem dědictví. Jak jistě víte, nedědí se jen majetek, ale i dluhy. Proto se notář dědiců zeptá zda dědictví přijímají či odmítají a pokud je chtějí odmítnout, stačí aby notáři sdělili, že dědictví odmítají a dluhy (resp. předlužení dědictví nezdědí). Stačí tedy ústní prohlášení u notáře, kde dědic prohlásí, že dědictví odmítá. Kdy bude přijata novela insolvečního zákona ohledně změny zákonné hranice pro oddlužení to netuším, to záleží i na poslancích, zda tento legislativní návrh (novelu) přijmou či nikoli, a poté i na tom, zda ji nebude vetovat pan prezident. Tento návrh by měl být dle informací co mám k dispozici v poslanecké sněmovně, ale je před volbami, tak mám za to, že se tímto poslanci mohou zabývat až po volbách, takže se domnívám, že dříve než v roce 2018 to nebude.