DPH při poskytování právních služeb

1 odpověď

Dobrý den,
byl na mě vydán příkaz k úhradě nákladů exekuce, kde jsou určeny i náklady za právní zastupovávání oprávněného. Chtěl bych se zeptat, zda by DPH u těchto nákladů se mělo odvíjet od prvotního učinění úkonů nebo v den kdy se advokát dozví o tom, že jeho povinnost tyto služby poskytovat (v dané věci) skončila (pravomocné rozhodnutí)?

Dobrý den, doložil-li právní zástupce oprávněného, že je plátcem DPH, je příslušnou sazbou této daně zatížen každý úkon jím provedený v exekučním řízení. Pokud by se sazba v průběhu řízení změnila, měla by být uplatněna na ten který úkon v té výše, jaká platila v době jeho provedení. Nicméně pokud je v řízení vydán jediný Příkazu k úhradě nákladů exekuce až na konci řízení, musí být aplikována aktuální sazba DPH, byť by se v průběh řízení měnila.