Nezabavitelné minimum u exekuce - kolik Kč musí zaměstnavatel vyplatit zaměstnanci?

1 odpověď

Dobrý den,
chci se zeptat kolik peněz mi musí nechat zaměstnavatel. Beru 19.500 Kč hrubého. Mám exekuci na plat od dopravního podniku. Dále exekučně dluh na alimentech a z výplaty mi strhávají normální alimenty určené soudem. Bylo mi řečeno, že nezabavitelné minimum je cca 6225 Kč ale beru méně, protože z této částky mi prý mohou strhávat i alimenty. Je to tak? Děkuji za odpověď M. Cisař.

Dobrý den, není tomu tak, nezabavitelná částka slouží k zajištění základních životních potřeb, a nelze z ní dále nic strhávat (musí Vám každý měsíc zůstat). Jinak nezabavitelnou částku tvoří dvě složky: životní minimum jednotlivce a normativní náklady na bydlení. Pro rok 2018 činí nezabavitelná částka dlužníka 6.225,33 Kč. Na každou osobu, které je povinen dlužník poskytovat výživné, se dále uplatní ¼ z hodnoty nezabavitelné částky na osobu povinného, tj. 1.556,33 Kč. Jedna čtvrtina nezabavitelné částky se nezapočítává na žádného z těch, v jejichž prospěch byl nařízen výkon rozhodnutí pro pohledávky výživného, jestliže výkon rozhodnutí dosud trvá. Příslušná nezabavitelná částka se tak nezapočítává na osobu, v jejíž prospěch byla nařízena exekuce pro pohledávky výživného, jestliže výkon rozhodnutí dosud trvá.