Exekuce opatrovance a zřízení účtu v bance - zabaví exekutor peníze na účtě, účtu?

1 odpověď

Dobrý den prosím o radu. V prosinci 2018 jsem se stal rozhodnutím soudu opatrovancem mého bratra. Tento byl částečně zbaven svéprávnosti. Nyní je dlouhodobě hospitalizován v Psychiatrické léčebně, kam mu je poukazován plný invalidní důchod. Důchod je poukazován na účet léčebny.
Nyní mě ČSSZ žádá, abych jako opatrovník založil bratrovi účet, kam by poukazovala jeho důchod. Bratr má však z minulosti exekuce, které částečně splácí. Proto bych se chtěl zeptat zda může exekutor obstavit tento účet ať už ho založím na bratrovo jméno s mým dispozičním právem nebo na mojí osobu.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud bratrovi na jeho jméno založíte účet, je vysoce pravděpodobné, že jej exekutor zajistí exekučním příkazem a prostředky, které na něj přijdou, zabaví. Pokud zřídíte účet na své jméno, exkutor jej nezajistí, neboť Vy nejste povinný v exekučním řízení, pouze bratra zastupujete z rozhondutí soudu jako opatrovník.