insolvence a vrácení daní

1 odpověď

Dobrý den. Chci se zeptat jak je to s vrácením daní. Má mi být vráceno 28500. - Kč. a s toho je 15300 celoroční bonus na dceru. Může mi insolvenční správkyně zabavit celou vrácenou částku, nebo mi může poměrnou část nechat, nebo je na mě kolik peněz z vrácení daní odvedu na insolvenci? Insolvenci mám na 5 let a to 30 procent z celkové částky. Po 2,5 letech placení mám splněno už 33,5 % z částky určené soudem. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

srážky jsou odváděny z čisté mzdy a součástí čisté mzdy je i vratný přeplatek. Tento přeplatek tedy náleží k odvodu pro věřitele v insolvenčním řízení.

Judikatura ohledně zabavitelnosti daňového bonusu stále není jednoznačná, nicméně v současné době je možné daňový bonus postihnout na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze (1 VSPH 241/2013) coby peněžitou pohledávku. Tato částka bude tedy poukázána insolvenčnímu správci coby mimořádná splátka na oddlužení.