Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Hodlám provést reedici jedné knihy – i když se jedná spíš o jakousi formu rukopisu. Kniha byla vydána jen v několika výtiscích, údajně mnohem méně než 10 (slovy deset) kusů. Bylo to totiž vyrobené formou knižního svázání strojem psaných stránek. Autor je známý, zemřel v roce 1962. S rodinou mám zatím dohodnutý souhlas s přetištěním původního díla, které ale hodlám doplnit o spoustu dalších informací z jiných zdrojů, takže rozsah nového díla bude přibližně dvojnásobný.

    Zajímalo by mne, zda se dá souhlas rodiny nějak obejít v případě, že by si to nakonec z nějakých důvodů rozmysleli (uvedením díla a autora)? Z přímých dědiců žije jeden, dále pak vnuci a pravnuci. Jak daleko sahají dědická práva v případě majetkových práv – o autorském právu se asi už bavit nemusíme… Je dobré mít souhlas písemně? Veškeré náklady (hlavně tisk a vazba) budou hrazeny formou dotace, nejedná se totiž o cíl vytvořit nějaký zisk například formou prodeje. Děkuji, Daniel

    Odpověď:

    S ohledem na skutečnost, že majetková autorská práva (§ 12 a násl. autorského zákona) trvají po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti (§ 27/1 autorského zákona), bude ve Vámi popsaném případě k užití předmětného autorského díla v zásadě zapotřebí přivolení autorových dědiců.
    Až po uplynutí doby trvání majetkových práv se totiž předmětné dílo stane tzv. dílem volným (§ 28/1 autorského zákona), kdy bude každý oprávněn takové dílo bez dalšího volně užít.
    Přestože autor předmětného díla již nežije, bude při užití předmětného díla zapotřebí:
    - neosobovat si autorství k dílu,
    - užít dílo jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu,
    - uvést autora díla, je-li to obvyklé,
    (jak vyplývá z § 11/5 autorského zákona).
    Souhlas autorových dědiců Vám doporučuji v každém případě získat v písemné formě, ideální je vtělit takový souhlas do licenční smlouvy (§ 2371 a násl. občanského zákoníku).
    Souhlas autorových dědiců by nebyl zapotřebí v případě, kdy byste užil dílo v režimu volného užití dle § 30/1 autorského zákona. Dle tohoto ustanovení se za užití díla podle autorského zákona nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu.
    V úvahu dále přichází i využití některé z bezúplatných zákonných licencí (§ 31 a násl. autorského zákona).
    _______________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 121/2000 Sb. , o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)
    zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
    Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
    https://portal.gov.cz/app/zakony/

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování