Počet stránek ve webu: 47687

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Rozumím, co se rozumí Osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb, ale nevím jak počítat "dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období". Soužití dalších osob v bytě s nájemcem, resp. vlastníkem, musí být nepřetržité po dobu 2 měsíců, nebo se tato doba se nasčítá i z kratších časových úseků? Vlastníci oznamují počet osob, který se za běžných okolností pro rozúčtování i použije; pokud by však údaj nebyl pravdivý, má pak pravomoc výbor SVJ určit počet osob pro rozúčtování dle zjištěných skutečností? Co v případě, když vlastník v jednotce nebydlí ani ji nepronajímá? Opravdu musí platit za 1 osobu?

    Odpověď:
     

    Vaše otázky se týkají pravidel rozúčtování služeb v bytových domech, které se řídí především zákonem o službách spojených s užíváním bytů, a případně stanovami SVJ. Zde jsou odpovědi:


    1. Jak počítat "dobu delší než 2 měsíce" pro osobu rozhodnou pro rozúčtování služeb?

    • Souvislé bydlení: Pokud osoba bydlí nepřetržitě v jednotce více než 2 měsíce, stává se rozhodnou osobou pro rozúčtování služeb.
    • Kumulativní doba: Pokud osoba přebývá v jednotce po kratších časových úsecích během zúčtovacího období, tyto úseky se nesčítají. Rozhodující je nepřetržitý pobyt delší než 2 měsíce.

    2. Pravomoc výboru SVJ určit počet osob pro rozúčtování služeb

    • Podle zákona č. 67/2013 Sb. má vlastník povinnost oznámit počet osob v jednotce pro účely rozúčtování služeb. Tento údaj se obvykle považuje za směrodatný.
    • V případě pochybností má výbor SVJ pravomoc určit počet osob na základě vlastních zjištění, např. z pozorování, informací od sousedů nebo jiných důkazů.
    • Rozhodnutí výboru by mělo být odůvodněné a podloženo zjištěnými skutečnostmi, aby nedošlo k nesprávnému stanovení.

    3. Vlastník, který v jednotce nebydlí ani ji nepronajímá

    • Minimální počet osob: Pokud v jednotce nikdo nebydlí, platí zákonné pravidlo, že se rozúčtování služeb provede podle počtu 1 osoby, pokud se dané služby rozúčtovávají podle počtu osob (např. odpad, osvětlení společných prostor apod.).
    • Toto pravidlo platí i v případě, že vlastník byt neužívá ani jej nepronajímá. Smyslem je zajistit, aby všechny jednotky přispívaly na společné náklady.

    Shrnutí doporučení

    1. Počet osob pro rozúčtování: Pokud se někdo zdržuje v jednotce nepřetržitě více než 2 měsíce, měl by být zahrnut do rozúčtování služeb. Kratší pobyty se nesčítají.
    2. Kontrola údajů: SVJ má právo zpochybnit oznámený počet osob a určit jej na základě objektivních zjištění.
    3. Neobydlená jednotka: Pokud vlastník v jednotce nebydlí a nepředá správci údaj o počtu osob, platí automaticky pravidlo, že se rozúčtování provádí za 1 osobu.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování