Počet stránek ve webu: 47857

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Stavba souseda zasahuje základy na můj pozemek - jak se bránit?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    V roce 2024 při bourání garáže jsem zjistil, že část sousední stavby včetně základových pásů od souseda je na mém stavebním pozemku. Tato stavba je stále v režimu výstavby a neodpovídá vydanému stavebnímu povolení. Stavba neprošla kolaudací. Se sousedem máme dlouhodobé problémy. Předmětnou část jsem chtěl řešit směnou, přičemž jsem chtěl nadále koupit cca 100 m2 pole, které navazuje na můj pozemek. Soused na mě poslal právníka, který celou situaci chce řešit soudně a odkazuje se na ustanovení § 1087 zákona č. 89/2012, Sb., občanský zákoník, prý jde o přestavek. 

    (1) Zasahuje-li trvalá stavba zřízená na vlastním pozemku jen malou částí na malou část cizího pozemku, stane se část pozemku zastavěného přestavkem vlastnictvím zřizovatele stavby; to neplatí, nestavěl-li zřizovatel stavby v dobré víře.

    Nechci dělat nikomu problémy, avšak situace mě nutí nenechat sebou orat. Dlouhodobé slovní ataky na mou osobu je součástí jeho chování. Smlouva a geometrický plán byl zaslán na email bez jakéhokoli vysvětlení. Následně zjištěno, že geometrický plán neodpovídá skutečnosti. Nabídnutá cena ve smlouvě za m2 ve smlouvě je rovněž za mě příliš nízká. Rád bych si vyslechl právní pohled na danou věc. Případně mohu nadále problém specifikovat. Děkuji.

    Odpověď:

    Institut přestavku bude ve Vašem případě aplikovatelný pouze tehdy, budou-li splněny podmínky uvedené v § 1087 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:

    "Zasahuje-li trvalá stavba zřízená na vlastním pozemku jen malou částí na malou část cizího pozemku, stane se část pozemku zastavěného přestavkem vlastnictvím zřizovatele stavby; to neplatí, nestavěl-li zřizovatel stavby v dobré víře.

    Kdo stavěl v dobré víře, nahradí vlastníku pozemku, jehož část byla zastavěna přestavkem, obvyklou cenu nabytého pozemku."

    V současné chvíli záleží na Vás, zda se rozhodnete se sousedem dohodnout, anebo zda zvolíte variantu sporu.

    Budete-li preferovat dohodu, je možné, abyste sousedovi zastavěnou část Vašeho pozemku například prodal. Může být použit i zmiňovaný institut přestavku - v takovém případě by bylo nutné sepsat se sousedem souhlasné prohlášení (dle § 66/1 písm. a) katastrální vyhlášky), na jehož základě by byl následně proveden vklad sousedova vlastnického práva do katastru nemovitostí (přičemž současně by bylo nutné se písemně dohodnout na obvyklé ceně pozemku a způsobu její úhrady). Obvyklou cenu pozemku je případně možné určit i znalecky (pokud by v tomto ohledu mezi Vámi a sousedem nedošlo ke shodě).

    Pokud naopak nebudete souhlasit s tím, aby soused získal část Vašeho pozemku, budete moci vyčkat, až se soused obrátí s žalobou na soud a budete se moci bránit. Předpokládám, že soused podá k soudu tzv. určovací žalobu (§ 80 Občanského soudního řádu), jejímž prostřednictvím se bude domáhat, aby soud svým rozhodnutím určil, že zastavěná část Vašeho pozemku patří sousedovi, a to právě z důvodu aplikace institutu přestavku. Vy budete moci argumentovat zejména tím, že soused nebyl při výstavbě v dobré víře, případně budete moci tvrdit, že není splněna podmínka zastavění malé části Vašeho pozemku malou částí sousedovy stavby. Pro efektivní vedení procesní obrany Vám doporučuji využít služeb advokáta:

    www.advokatikomora.cz

    (a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).

    Pakliže byste zaznamenal procesní úspěch, tzn. že zastavěná část vašeho pozemku by zůstala Vaším vlastnictvím, mohl byste se například domáhat odstranění sousedovy stavby, jak to vyplývá z § 1085 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:

    "Soud může na návrh vlastníka pozemku rozhodnout, že ten, kdo zřídil stavbu na cizím pozemku, ač na to nemá právo, musí vlastním nákladem stavbu odstranit a uvést pozemek do předešlého stavu. Soud přitom přihlédne, zda k zřízení stavby došlo v dobré víře."

    Obranu proti sousedově stavební činnosti byste mohl vést i veřejnoprávním směrem - tzn. že byste mohl kontaktovat místně příslušný stavební úřad a upozornit ho na fakt, že soused provádí stavbu v rozporu se schválenou projektovou dokumentací (tedy zčásti na jiném pozemku) - je možné, že stavební úřad by sousedovi zakázal pokračovat ve výstavbě, případně by mohl zahájit i řízení o odstranění stavby.

    ____________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
    • vyhláška č. 357/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální vyhláška)
    • zákon č. 99/1963, Občanský soudní řád
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování