Počet stránek ve webu: 47857

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Jak prokázat bydlení ve společné domácnosti - osvobození od daně z příjmu při darování bytu
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Vnuk žije s partnerkou 7 let ve společné domácnosti v nájemním bytě na její jméno. V minulém měsíci (12/2024) získala partnerka darem byt. Chtěla by 1/2 bytu darovat svému partnerovi. Ten se obává, že by musel zaplatit daň z příjmu, protože bude obtížné prokázat jeho účast na společném vedení domácnosti. Bude postačovat čestné prohlášení, nebo svědci? Protože prostředky na vedení domácnosti jsou vynakládány v hotovosti. Prosím poraďte. Vázne na tom uzavření darovací smlouvy.

    Odpověď:

    Pokud spolu žijí osoby ve společné domácnosti více než jeden rok před okamžikem darování, tak bude příjem v podobě nabytí 1/2 bytu u vnuka osvobozen od daně z příjmů fyzických osob podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 2 zákona o daních z příjmů. Příjem osvobozený od daně se neuvádí v daňovím přiznání a oznamovací povinnost je pouze u darů s hodnotou vyšší než 5 mil. Kč. Nicméně je možné, že se může stát situce, kdy se bude finanční úřad dotazovat na okolnosti nabytí daru, protože darovací smlouva se ukládá na katastr nemovitostí. V takovém případě bude nutné prokázat, že vnuk měl nárok na osvobození daru od daně z příjmů, takže to bude o prokázání společně hospodařící domácnosti. Protože neexistují platební údaje o úhradě služeb spojených s bydlením, tak se nabízí čestné prohlášení a prohlášení nebo výslech svědků. Ideální je svědectví sousedů, doručovatelů zásilek, kteří mohou dosvědčit, že vnuk s přítelkyní v jejím bytě skutečně bydlí. Vzhledem k tomu, že spolu žijí 7 let, tak by mělo být množství osob, minimálně z okruhu sousedů, kteří mohou potvrdit, že oba spolu žijí. Případně lze využít třeba i listinné důkazy, pokud si tam nechal vnuk zasílat objednávky z e-shopů nebo pokud někde uváděl adresu jako místo svého skutečného bydliště (kontaktní adresa). Pokud bude mít svědectví více než jedné osoby, tak by to mohlo postačovat. Nicméně nemohu stoprocentně tvrdit, že takhle to naprosto stačí, protože každý případ je individuální a vždy záleží na konkrétním dokazování.

     

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování