Počet stránek ve webu: 47894

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Vlastním 49/50 podílu bytu, tj. 98%. Moje družka, se kterou žiji 2 roky ve společné domácnosti vlastní 1/50 tohoto bytu, tj. 2%. Byt máme, financujeme společně na úvěr u banky. Chci darovací smlouvou darovat našemu společnému 3-letému nezletilému synovi 33% (tj. 1/3) ze svých 49/50 podílu (98%) tohoto bytu. 2% mé družky zůstanou zachovány.
    1) Jaký podíl zlomkem (%) mám napsat pro svého syna tedy do darovací smlouvy (jde o těch 33%, tj.1/3 podílu bytu z mých 98% bytu)?

    2) Platí se poté nějaká daň (z příjmu, daň z nabytí nemovitosti atd.) za tento bezúplatný převod? (dárce – rodič, obdarovaný – vlastní syn, přímá příbuzenská linie)? Já, nebo můj syn? Mám poté dokládat nějaké dokumenty Finančnímu úřadu?

    3) Pokud bude náš nezletilý syn vlastnit zmíněný určitý podíl bytu (1/3 z mých 98% procent bytu), je možné tento byt celý mnou a mou družkou pronajímat a celý výnos z pronájmu můžeme s družkou libovolně využívat a ne jej ukládat povinně + synovi na účet?

    4) Zdaňujeme poté do daňového přiznání příjmy z tohoto pronájmu z celých 100% bytu, nebo zdaňujeme pouze mých a družky 66% bytu (tj. 2/3) a nezletilých synových 33% se nedaní, tedy nepřiznává do daňového přiznání vůbec?

    Děkuji Vám. Norbert

    Odpověď:

    Především je třeba konstatovat, že musíte počítat s tím, že pokud budete darovat nezletilému synovi, musí být darovací smlouva schválena soudem. Navíc za syna musí smlouvu podepsat opatrovník, který bude za účelem podpisu soudem ustanoven. Pokud jde o daň, jelikož jste příbuzní, tak žádnou daň za převod neplatíte. Finančnímu úřadu budete pouze nahlašovat, že syn se stal spoluvlastníkem, doporučuji určitě se na FÚ obrátit. Nicméně FÚ už bude mít tuto informaci tak jako tak od katastru nemovitostí automaticky.

    Daň z nemovitosti je vedena na jednoho ze spoluvlastníků, tedy stále hradite stejnou daň bez ohledu na to, kolik je spoluvlastníků, protože FÚ daň vyměřuje jen jednomu z nich s tím, že se případně spoluvlastníci mohou podělit dle velikosti svých podílů.

    Pokud byste chtěli byt pronajímat, musíte část peněz odpovídajících podílu syna ukládat v jeho prospěch, případně transparentně peníze použít v jeho prospěch, soud se primárně o finance nezletilých nezajímá tak, jak u osob omezených ve svéprávnosti, ale pokud by se syn někdy v budoucnu o peníze zajímal, mohl by po vás žádat náhradu škody, pokud by peníze nebyly využity v jeho prospěch či uloženy na jeho účet.

    Pokud jde o vyjádření toho, že synovi převádíte třetinu svého podílu, pak je třeba vyjádřit, jaký podíl nabývá vzhledem k celku. Bohužel toho je ve Vašem případě poměrně složitá matematická operace, dle mých propočtů by to mělo být cca 13/50, nicméně bych v daném případě doporučila obrátit se na advokáta www.advokatikomora.cz , který se vyloženě specializuje na bytové právo.

    Do darovací smlouvy uvedete, že převádíte část svého podílu, tj. třetinu Vašeho podílu, což činí 13/50 vzhledem k celku, přičemž můžete vyčíslit nejen zlomkem, ale i procenty

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování