Počet stránek ve webu: 47687

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Potřeboval bych poradit s poměrně zapeklitou situací, ve které jsem se ocitl. V září 2019 jsem podepsal u České spořitelny (dále jen „Banka“) hypoteční úvěr ve výši 1.080.000 Kč vztahující se ke konkrétní bytové jednotce za celkovou cenu 1.200.000 v Chrástu nad Sázavou. V době podpisu úvěru byli vlastníky bytu Jana a Jan Novákovi (SJM) a figurují také v úvěrové smlouvě.

    Žádné jiné smlouvy mezi zúčastněnými stranami (např. rezervační smlouva) uzavřeny nebyly. Než ovšem mohlo dojít k podpisu kupní smlouvy (KS), manželé Novákovi byli (také v září 2019) pravomocně rozvedeni, a v polovině listopadu navíc pan Jan Novák po předchozí hospitalizaci, zabraňující podpisu KS, zemřel. Z tohoto důvodu musí dojít k dědickému řízení a majetkovému vyrovnání, a tím pádem tedy vzniká i nutnost nové KS, protože dojde ke změně ve vlastnictví bytu (pan Novák má 2 sourozence) a měnit by se samozřejmě mohly i jiné podmínky, protože noví prodávající by nemuseli souhlasit s dříve ujednanou prodejní cenou nemovitosti apod. Vzhledem k těmto okolnostem jsem se obrátil na banku s tím, že bych rád odstoupil od úvěrové smlouvy, a to žádostí o prominutí 5% smluvní pokuty (na kterou má banka běžně dle smlouvy nárok) s ohledem na nepředvídatelnou okolnost a naprosto zásadní komplikaci koupě nemovitosti způsobenou smrtí pana Nováka. Banka po mně nicméně k dalšímu postupu požaduje nějaký doklad o smrti pana Nováka a právě s tímto požadavkem souvisí moje dotazy:
    a) Mám vzhledem k výše popsané situaci právní nárok doklad o smrti pana Nováka získat?
    b) Pokud ano, jakým způsobem postupovat a na jaké smluvní strany/instituce se obrátit?
    Kromě již uvedených důvodů pro odstoupení od úvěrové smlouvy a koupě nemovitosti ještě dodávám, že jakoukoli spolupráci či dobrou vůli ze strany pozůstalé paní Novákové a realitního makléře, který prodej zprostředkoval, lze s ohledem na okolnosti ukončení našeho vyjednávání vyloučit.
    Předem děkuji za pomoc. René

     

    Odpověď:

    Nárok na vydání úmrtního listu vzniká i v případě, že prokážete na jeho vydání právní zájem, což ve Vašem případě jistě je. Musíte se obrátit na matriku s žádostí o vydání duplikátu úmrtního listu, přičemž budete muset prokázat svůj právní zájem, doporučuji vzít s sebou hypoteční smlouvu a návrh kupní smlouvy, event. i komunikaci s bankou, pokud ji máte v písemné podobě. Duplikát Vám bude vystaven na počkání.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování