Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.00 (1 hlas)
    Je možné požadovat výpis z rejstříku trestů už při přijímacím pohovoru v novém zaměstnání?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Jsme nově vznikající Domov pro seniory a v domově budou tyto pracovní pozice: Ředitelka, vedoucí úseku hospodářská správy, ekonomka,   vrchní sestra, všeobecná sestra, pracovník přímé obslužné péče, sociální pracovnice, koordinátor sociálního úseku, aktivizační pracovník,   pracovník úklidu, prádelenský pracovník, švadlena, vedoucí kuchyně, kuchař/ka, pomocná síla v kuchyni, údržbář.

    Již v inzerátu bylo uvedeno, že uchazeč o zaměstnání před uzavřením PP sebou přinese výpis z rejstříku trestů. Dle z. č. 108/2006 Sb. , o sociálních službách v § 110 se hovoří, že předpokladem k výkonu povolání soc. pracovníka je plná svéprávnost, bezúhonnost. atd. Mohu tedy vyžadovat výpis z RT po všech pracovnících, kteří budou poskytovat sociální službu? Dále mohu výpis vyžadovat také u těchto pracovních pozic, a to: pracovník úklidu, prádelenský pracovník, švadlena, vedoucí kuchyně, kuchař/ka, pomocná síla v kuchyni, údržbář, ředitelka, vedoucí úseku hospodářská správy, ekonomka. Kdo hradí poplatek za výpis z RT? Zaměstnanec či zaměstnavatel? Zaměstnanec má doložit výpis z RT před podpisem PS. Jak se bude posuzovat úhrada za výpis z RT pokud zaměstnanec bude v průběhu trvání PP přeřazen na jinou pracovní pozici např. z pracovníka úklidu bude přeřazen na pracovní pozici pracovníka v přímé péči. Musí mít zaměstnavatel vydán vnitřní předpis, kde bude vymezen okruh zaměstnanců, u kterých se vyžaduje trestněprávní bezúhonnost pro výkon práce vč. citace zákona? Děkuji za zodpovězení dotazu.

     

    Odpověď:

    Podle § 316 odst. 4 zákoníku práce platí, že informace o trestněprávní bezúhonnosti smí být požadována po jakémkoli zaměstnanci, jestliže je pro to dán věcný důvod spočívající v povaze práce, která má být vykonávána, a je-li tento požadavek přiměřený.
    Požadavek se proto nemusí omezovat pouze na zaměstnance, kde to vyžaduje zákon o sociálních službách.
    Vnitřní předpis není povinností, ale vnitřní pravidla by měla být nějak nastavena a zachycena, aby bylo možné obhájit požadavek u druhu práce, kde to zákon výslovně nepožaduje.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování