Pracuji ve škole jako vychovatelka ve školní družině. Součástí této práce jsou také dělené směny. Naštěstí nám to vychází tak, že se s kolegyněmi střídáme a lichý týden máme každá jednu dělenou směnu a sudý týden máme dvě dělené směny za týden. Mám dotaz ohledně přestávek během těchto směn. V práci jsem na 6 hodin, poté 7:40 odvádím žáky do tříd a následně mám do 8 hodin dozor v šatně. Pak nastává přestávka, která trvá do 11:40, kdy přebíráme děti po vyučování. Už při nástupu mi bylo sděleno, že během této pauzy nesmím opustit budovu školy (ani si zajít na oběd, pro svačinu nebo cokoliv), že musím být k dispozici a zaměstnavatel musí vědět, kde se během pauzy nacházím. Vím, že na jiných školách to takto nebývá a během této přestávky mohou zaměstnanci i mimo budovu školy (Např. se vrátit domů a zpět). Teď nám ale nastala situace, kdy jedna paní uklízečka odešla na mateřskou a druhá si zlomila nohu. Máme tedy podstav. Náhradu se pan ředitel najít nechystá. Uklízečky sedí během dopoledne na vrátnici, teď ale kvůli dvěma chybějícím z nějakého důvodu být na vrátnici nemůžou a ředitel nařídil, že na vrátnici budeme sedět během přestávky u dělených směn my, vychovatelky. Pochybuju, že mám něco takového ve smlouvě, mohla by to být maximálně nepřímá pedagogická činnost, ale tu přeci může pedagog trávit kde chce dle svého uvážení. Mám tedy dva navazující dotazy.
1. Musím zůstávat během přestávek v budově školy, když si to zaměstnavatel přeje nebo nemá právo mi nařizovat, kde mám trávit tento čas?
2. Má zaměstnavatel právo nás takto bez našeho souhlasu "usadit" na vrátnici během těchto přestávek?
Předem děkuji za odpověď.
Pracovní doba, kázeň, povinnosti, řád
Přestávka během dělených směn - musí být zaměstnanec na pracovišti?
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 33
1. Jestliže na daný čas není rozvržena směna, ani ředitel školy nenařídí část nepřímé pedagogické činnosti, kterou nařídit může, jde o volný čas zaměstnance, který může trávit kde chce, činností, jakou sám chce.
Pokud by ředitel školy, dával pokyny ve vztahu k trávení tohoto času, musel by se započítat do směny. Podle rozhodování soudů i přestávku v práci na jídlo a oddech může trávit zaměstnance na místě a způsobem dle svého uvážení a nemusí být zaměstnavateli k dispozici. Tím spíše se to týká času mezi dvěma částmi rozdělené směny.
2. Pokud máte v pracovní smlouvě jako druh práce uvedeno vychovatelka, zaměstnavatel Vám nemůže přidělovat práci vrátné či uklízečky. Zaměstnavatel smí podle § 38 zákoníku práce přidělovat zaměstnanci pouze práci dle pracovní smlouvy a také pouze tuto práci je zaměstnanec povinen vykonat.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment