Jsem vdaná. V roce 2006 jsem zdědila po svém otci družstevní podíl na byt v bytovém družstvu. Při oznámení dědictví na bytovém družstvu mi byla k podpisu předložena nájemní smlouva, na níž jsme byli uvedeni jako nájemnci družstevního podílu já i můj manžel. Nyní se jedná o převod do osobního vlastnictví, ale já nechci, aby můj manžel byl spoluvlastníkem. Co mohu v této věci konat? Mělo družstvo právo manžela do nájemné smlouvy napsat a učinit jej spolučlenem? Co ze spolučlenství vyplývá?
Bude-li byt převeden do osobního vlastnictví, musím v případě rozvodu manžela vyplatit? A v případě manželova úmrtí by příslušný podíl dělil i jeho syn z prvního manželství? Popřípadě, co musím udělat, abych ho vyplatit nemusela a aby nevlastní syn po manželovi nic nedědil? Připomínám, že jde o dědictví po mém otci. Děkuji, Kamila

ODPOVĚĎ:
Cokoli, co získáte v dědictví, nikdy nebude patřit do SJM. Na druhou stranu automaticky ze zákona vznikne manželovi společný nájem v bytě, kde má nájem druhý manžel. Proto pouze upozorněte bytové družstvo, že jste podíl zdědila, tedy při skončení nájmu (nebo i při vypořádání po rozvodu) tento společný nájem zaniká, a nájem, nebo i převod do osobního vlastnictví vznikne pouze manželovi, který tento majetek zdědil. V případě rozvodu tedy nemusíte manžela vyplácet, soud při vypořádání ukončí společný nájem, a Vy se stanete výlučným nájemníkem. Syn z prvního manželství tedy nemá žádná práva na tento byt, ta budou mít dědici po Vás.