Máme s manželem dítě v poručenské péči. Co by bylo s dítětem po rozvodu, muselo by jít zpět do DD nebo může být poručníkem ustanoven jeden z rodičů? Děkuji, Denisa

ODPOVĚĎ:
Jestliže dojde k rozvodu manželů, kteří byli ustanoveni do funkce poručníků, soud vždy posoudí, zda je v zájmu dítěte, aby tuto funkci nadále vykonávali oba rozvedení manželé. Pokud soud dojde k závěru, že další výkon poručenství oběma rozvedenými manželi není v zájmu dítěte, jednoho z manželů poručenství zprostí. Jste-li manželé - poručníci a dojde k rozvodu manželství, dítě nemusí zpět do dětského domova, ale poručníkem může být nadále jeden z vás. Co se týče biologických rodičů dítěte, vaše poručenství by zaniklo, pokud by alespoň jeden z rodičů nabyl rodičovskou odpovědnost nebo schopnost ji vykonávat.